Podíl domácností vybavených vysokorychlostním internetem se letos proti loňsku zvýšil o 11 procentních bodů na 44 procent. Počítač má 54 procent domácností, loni to bylo 48 procent bytů. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad.

"V roce 2009 byla překročena pomyslná hranice, kdy má doma počítač více než polovina domácností," uvedl na tiskové konferenci vrchní ředitel úřadu Jan Srb.

Stejně jako před šesti lety, kdy statistický úřad začal vybavenost populace informačními technologiemi pravidelně sledovat, lidé využívali nejčastěji internet pro komunikaci. Celkem 91 procent uživatelů využívá elektronickou poštu a 42 procent přes internet telefonuje.

Informace na počítačové síti vyhledává 83 procent lidí a noviny si čte 70 procent. Zhruba 22 procent lidí na internetu nakupuje. Nejlépe jsou internetem domácnosti vybaveny v Praze, nejhůře v Ústeckém a Olomouckém kraji.

Podle mezinárodního výzkumu společnosti Factum Group v první polovině letošního roku používalo v Česku počítač v domácnosti 55 procent populace, například v Německu šlo o tři čtvrtiny obyvatel, na Ukrajině to byla jedna čtvrtina. 

Počítače

 

 

Související