Středočeskému kraji hrozí podle ministerstva zdravotnictví, že ztratí kontrolu nad svými nemocnicemi. Příčinou je podle prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra návrh pěti nemocnic na zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení (VNÚZZ) Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení. Veškerý majetek nemocnic by pak ovládly tři osoby blízké hejtmanu Davidu Rathovi (ČSSD), řekl ve čtvrtek novinářům Šnajdr (ODS). Reakci kraje ČTK zjišťuje.

Připomněl, že kraj podal už dva neúspěšné návrhy, jak mu to uložilo zastupitelstvo. Třetí podaly samy nemocnice, návrh nebyl na zastupitelstvu projednáván ani schválen, upozornil náměstek.

"Odložili jsme rozhodnutí o zápisu o měsíc, aby se vše mohlo vyjasnit. Pokud zastupitelé budou s návrhem pěti nemocnic souhlasit a ten splní všechny právní náležitosti, ministerstvo bude muset zápis provést," uvedl. 

Pět obchodních společností

Podle Šnajdra však společný návrh obchodních společností nemocnic v Příbrami, Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově odporuje usnesení středočeského zastupitelstva z 13. března, kterým zastupitelstvo rozhodlo o zřízení VNÚZZ, schválilo jeho zřizovací listinu a přijetí majetku pěti nemocnic do majetku Středočeského kraje.

"Zřizovatelem těchto zařízení měl být podle usnesení kraj," zdůraznil Šnajdr. Navrhovateli na zápis a zřizovateli VNÚZZ je však nyní pět obchodních společností, za něž jedná a funkci zřizovatele naplňuje trojice členů představenstev - Kateřina Pancová a dva právníci České lékařské komory (ČLK) Jan Mach a Aleš Buriánek. Všichni podle Šnajdra "velmi blízcí" středočeskému hejtmanovi a bývalému prezidentu ČLK Rathovi.

O nemocnicích by pak nerozhodovalo zastupitelstvo či rada kraje, tedy nikdo z řádně zvolených zástupců, ale tito tři lidé, upozornil Šnajdr. Rozhodovali by o činnosti, majetku, vedení nemocnic a kontrolovali by hospodaření s miliardovými veřejnými majetky. Nemocnice by totiž do VNÚZZ vložily veškerý svůj majetek hmotný i nehmotný, práva, závazky, včetně pracovněprávních vztahů, a veškerou zdravotnickou činnost.

"Nemocnice by se tak staly prázdnými schránkami a budoucnost středočeského zdravotnictví by byla v rukou těchto tří soukromých osob," varoval Šnajdr. Celá transakce je podle něj velkým rizikem pro zajištění zdravotní péče pro obyvatele kraje.