Většina Čechů, konkrétně 70 procent, je rozhodnuta, že za vánoční dárky letos utratí minimálně tolik peněz jako loni. Naopak méně peněz chce utratit 28 procent lidí, důvodem šetření je ekonomická krize. Vyplynulo to z průzkumu agentury SC&C.

Podle průzkumu se jako opatrnější v utrácení projevili starší lidé, ženy a dotázaní s nižšími příjmy. Pětadevadesát procent lidí současně uvedlo, že nechce řešit letošní Vánoce pomocí půjček.

Nejoblíbenějšími vánočními dárky jsou různé maličkosti a kosmetika. Muži dávají přednost elektronice a praktickým dárkům do domácnosti a průměrná cena jejich jednoho dárku činí 1150 korun. Ženy raději obdarovávají knihami, penězi a oblečením a v průměru za jeden dárek utratí 860 korun.

Co jiný věk, to jiný dárek

Dárky se liší i podle věku kupujících. Starší lidé velmi často dávají peníze, naopak nekupují elektroniku. Všechny generace se podle průzkumu shodly na knihách, kosmetice, hračkách a maličkostech.

K nejdražším dárkům patří dovolená a lázeňské pobyty, do kterých Češi průměrně investují okolo 10.000 korun. Následuje elektronika, za kterou lidé vydají v průměru necelých 5000 korun. Za dárky pro volný čas jako kola či brusle zaplatí okolo 4500 korun. Věci do domácnosti a šperky lidé kupují zhruba v hodnotě 3500 korun a za dárkové poukazy nejčastěji utratí necelých 3000 korun, uvedla agentura.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru