Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) podle výtvarníka Josky Skalníka poskytl o něm médiím neúplné a nepravdivé údaje. Skalník tvrdí, že nikdy nedonášel informace o vzniku Občanského fóra (OF) komunistické Státní bezpečnosti(StB), ani nebyl StB pověřen pracovat proti americkému velvyslanectví v tehdejším Československu. Materiály ústavu, ze kterých takové informace vyplývají, označil za nekompletní. Jeho svazek byl zničen v prosinci 1989, sdělil ve čtvrtek výtvarník ČTK.

Kvůli údajným kontaktům Skalníka s StB vzniklo napětí mezi ústavem a některými bývalými disidenty. Aktivista Stanislav Penc podnítil vznik petice požadující odvolání ředitele ÚSTR Pavla Žáčka. Hlavním argumentem byl právě fakt, že ústav ve své nové publikaci o vzniku OF označil výtvarníka za informátora StB, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu.

Žáčkova instituce vydala k 20. výročí OF knihu, která dokumentuje jeho vznik. Publikace obsahuje i dobovou zprávu pro prvního náměstka federálního ministra vnitra Alojze Lorence, která podle autorů knihy "umožňuje identifikaci jednoho z důležitých informačních zdrojů totalitní moci o rané fázi vývoje Občanského fóra". Tímto informátorem byl údajně Skalník. "Prohlašuji, že jsem nikomu žádné informace a materiály OF nepředal," uvedl ve čtvrtek výtvarník.

"Kontakty s StB jsem považoval za vynucené"

Deník Lidové noviny také ve středu napsal, že podle dokumentů ústavu Skalník mnoho let informoval StB o svých schůzkách se zaměstnanci amerického velvyslanectví v Československu. "Toto rozhodně odmítám a poukazuji, že jsem po listopadu 1989 bez problému nejméně čtyřikrát obdržel víza k návštěvě USA, kde jsem se s některými bývalými diplomaty sešel," napsal Skalník v tiskovém prohlášení. Dodal, že ztratil veškerou důvěru v Žáčkovu instituci.

"Kontakty s příslušníky StB jsem vždy považoval za vynucené a jsem hluboce přesvědčen, že jsem nikomu neublížil," dodal. Konkrétní podobu kontaktů s StB a dobové souvislosti popíše v knize, kterou připravuje.

ÚSTR prý dohledal stovky stran materiálů, které kontakty Skalníka s StB popisují. Jde hlavně o desítky agenturních zpráv, ve kterých kapitán StB Václav Čadek popisuje své schůzky se Skalníkem. Podle deníku však na žádném dokumentu není výtvarníkův podpis, a české soudy by proto podobně jako v jiných případech asi uznaly, že ho StB registrovala neoprávněně.

Petici za odvolání Žáčka podepsal i exprezident Václav Havel. Šéf ÚSTR ji však označil za pokus o cenzuru ústavu. Vznikla naopak i petice zastánců ústavu a Žáčka, i tu podepsali někteří bývalí disidenti.