Necelé dvě pětiny malých a středních podniků, 37 procent z nich, očekávají v příštím roce zlepšení své ekonomické situace, naopak zhoršení předpokládá 16 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor pro tuzemskou Citibank.

Letošní rok byl přitom podle průzkumu pro malé a střední firmy horší, než původně očekávaly. Zatímco v lednu zhoršení situace v letošním roce očekávalo 43 procent firem, podle aktuálního průzkumu se zhoršilo ekonomické postavení dvou třetin firem. Dopady krize jsou nejvíce patrné v nižších tržbách a v klesající platební morálce.

"Mezi nečastější protikrizová opatření patřila především kontrola nákladů a zvýšení aktivit v prodejní a marketingové oblasti," uvedla ředitelka marketingu komerčního bankovnictví Citibank Hana Stuchlíková.

Proti lednovým očekáváním musely firmy rovněž podle průzkumu přistoupit k propouštění zaměstnanců. "Zároveň ale firmy neočekávají, že by se to mělo opakovat i příští rok," uvedla Stuchlíková. V lednu počítalo s propouštěním zaměstnanců 18 procent firem, přičemž nyní k tomuto kroku přistoupilo 45 procent podniků. Pro příští rok ovšem chce propouštět jen 15 procent firem.

Firmy se dokázaly poprat s krizí

Průzkum podle Stuchlíkové rovněž ukázal, že se firmy dokázaly s hospodářskou krizí relativně dobře vypořádat. Tři čtvrtiny firem by totiž byly schopny za stávající situace fungovat z rezerv nebo díky omezování nákladů více než rok.

Zvýšil se také podíl firem, které byly v letošním roce nuceny využívat bankovních úvěrů. V lednu plánovalo využít půjčky 21 procent malých a středních podniků, nakonec to ale letos byla třetina firem. Většina firem přitom v případě ekonomického oživení očekává dobrou dostupnost financování, příští rok si chce vzít úvěr více než čtvrtina podniků.

V odhadu vývoje celkového ekonomického vývoje Česka, očekává zlepšení 27 procent firem. Stejný počet malých a středních firem ovšem očekává i zhoršení situace.

Průzkumu, který se uskutečnil v září letošního roku, se účastnilo 300 malých a středních podniků.