V Česku bylo letos do konce listopadu podáno 8452 insolvenčních návrhů, což bylo o 75 procent více než ve stejném období loni, kdy jich bylo podáno 4829. Zatímco počet insolvenčních návrhů na firmy se ve druhém pololetí stabilizoval, počet návrhů na osobní bankrot v listopadu byl rekordní. Vyplývá to z průzkumu společnosti Creditreform.

Řešení: Konkurz a reorganizace

Firemní bankroty se na podaných návrzích podílejí 56 procenty. Z toho pouze 393 insolvenčních návrhů se týká podnikatelů – fyzických osob. Řešením insolvenčních návrhů firem je konkurz či reorganizace.

V letošním roce bylo prohlášeno 1425 konkurzů. Reorganizace byla povolena u 13 firem. Dalších 1576 insolvenčních návrhů bylo zamítnuto, přičemž nejčastějším důvodem zamítnutí byl naprostý nedostatek majetku. Zamítnutí insolventního návrhu pro nedostatek majetku je podkladem pro výmaz dlužníka z obchodního rejstříku.

Osobní bankroty

Zhoršující se hospodářská situace, kterou firmy začaly citelně zaznamenávat ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, dopadá od pololetí letošního roku i na fyzické osoby. Zejména ztráta zaměstnání má za následek, že řada osob nezvládá splácet své dluhy a situaci se snaží řešit oddlužením.

O oddlužení v letošním roce požádalo 2850 osob, u 1863 případů bylo oddlužení povoleno, tedy téměř 65 procent všech žádostí. Rekordní počet žádostí o oddlužení byl podán v měsíci listopadu, kdy o oddlužení požádalo celkem 458 osob.

Počet insolvenčních návrhů fyzických osob (spotřebitelů) překročil o 14 procent počet insolvenčních návrhů firem. Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V letošním roce tomu tak bylo ve 344 případech.

Výhled: Nárůst insolvenčních návrhů o 70 procent

Creditreform dle odhadů očekává, že v roce 2009 bude podáno více než 9 tisíc insolvenčních návrhů, což představuje nárůst o 70 procent ve srovnání s rokem 2008. Podíl firemních bankrotů bude činit 5 tisíc. Ještě dynamičtější nárůst je očekáván u bankrotů fyzických osob – spotřebitelů. A to zejména v důsledku rostoucího zadlužování domácností v kontextu se stoupající nezaměstnaností.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru