Levice v pátek ve sněmovně uspěla se dvěma návrhy na úplné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Téměř totožné novely KSČM a ČSSD prošly do druhého čtení.

Sociálnědemokratická novela byla navržena tak, aby mohla být schválena už v prvním čtení. Občanští demokraté to ale vetovali. Nyní se bude oběma zákony zabývat zdravotní výbor sněmovny.

Oba dva návrhy by měly zrušit veškeré regulační poplatky, návrh KSČM chce současně zachovat ochranný limit pro pacienty ve výši 2500 korun. Pokud by na doplatcích za léky zaplatili více než tuto sumu, peníze by jim pojišťovny vracely stejně jako nyní.

Levice nemá dostatek hlasů

Stínový ministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) připustil, že je ochoten část regulačních poplatků zachovat. Pro úplné zrušení prý asi nenajde dostatečnou podporu.

Levice potřebuje ke zrušení poplatků nejméně 101 poslanců, kteří budou aktivně hlasovat pro. To pro případ, že Senát vrátí novelu do sněmovny. Sociální demokraté mají společně s komunisty dohromady 97 hlasů. V tuto chvíli není jasný postoj poslanců KDU-ČSL k poplatkům. Dohromady s lidovci by levice měla 106 hlasů, což by jí umožnilo přehlasovat případné veto.

Rath: Když poplatky nezrušíme, pojďme je změnit

"Pojďme návrhy použít jako nosič. Chápu, že v tuto chvíli nebude dost hlasů k úplnému zrušení poplatků, které by bylo asi správné, ale pojďme to využít, dát hlavy dohromady a vyřešit nejnesmyslněšjí a nejasociálnější poplatky," řekl poslancům Rath.

Podle jeho slov lze očekávat, že by zákonodárci předložili ve druhém čtení pozměňovací návrhy například jen na zrušení vybraných poplatků ve zdravotnictví. Rath označil za nejhorší poplatek 30 korun za položku na receptu.

Autorka komunistické novely poslankyně Soňa Marková argumentovala tím, že poplatky brání nejchudším lidem v přístupu ke zdravotní péči, a proto by měly být zrušeny.

Poplatek vs. krabička cigaret

Regulační poplatky obhajoval především poslanec ODS Boris Šťastný. "Poplatky jsou příkladem skutečné solidarity banálně nemocných s vážně nemocnými. Poplatky nepředstavují, a ani nemohou představovat zásadní zátěž pro pacienty," prohlásil Šťastný a pokračoval výčtem některých statistických dat.

Podle nich každý Čech v průměru utratí za telefonování 5,6krát více než za regulační poplatky. Ve výherních automatech prohraje 2,3krát více, než zaplatí za poplatky, a za tabákové výrobky zaplatí 2,6krát více.

Čtyři neúspěšné návrhy

Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby několikrát upraven. Levicové strany ve sněmovně se je pokusily čtyřikrát zrušit, jednou nenašly dostatek hlasů, ve dvou případech jim návrh vrátili senátoři. Čtvrtý pokus právě probíhá.

Nyní se platí 30 korun za návštěvu v ambulanci či u specialisty, za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, dále 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci nemusejí platit rodiče dětí mladších 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z běžných 5000 na 2500 korun pro doplatky za léky.


Jak šel čas se zdravotnickými poplatky v Česku

1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.

18. března 2008 - Ve sněmovně koalice těsně prosadila zamítnutí sociálnědemokratické předlohy o zrušení poplatků.

28. května 2008 - Ústavní soud zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí včetně poplatků.

1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.

19. prosince 2008 - Levici se ve sněmovně podařilo odhlasovat zrušení poplatků. Senát návrh vrátil sněmovně a v únoru 2009 se poslanci s ministerstvem zdravotnictví dohodli na kompromisu.

1. ledna 2009 - Středočeský kraj jako první začal hradit za lidi poplatky v pětici krajských nemocnic a lékáren. Od února se přidali v dalších krajích vedených ČSSD. Tím ČSSD splnila slib, s nímž vyhrála krajské a senátní volby v roce 2008.

1. dubna 2009 - U lékaře přestaly platit děti do 18 let (ostatní platby zůstaly zachovány). Dětem a seniorům nad 65 let se snížil limit z 5000 na 2500 korun, u seniorů zahrnul i doplatky na léčiva, 30 korun za položku na receptu je jen u léků s doplatkem nižším než 30 korun.

14. dubna 2009 - Krajské lékárny ve Středočeském kraji začaly po rozhodnutí soudu ze 7. dubna opět vybírat poplatky. Hrazení poplatků zakazovaly později soudy i lékárnám v nemocnicích dalších krajů.

23. dubna 2009 - První pokutu za nevybírání poplatků dostal Středočeský kraj. Pokuty od pojišťoven začaly dostávat i další nemocnice v krajích.

4. května 2009 - Středočeský kraj zavedl v krajských lékárnách slevové kupony. Grémium majitelů lékáren později vyzvalo k podávání žalob na ochranu proti nekalé soutěži.

15. května 2009 - Sněmovna schválila úplné zrušení poplatků a zároveň rozhodla o zrušení poplatků pro děti a mladé do 19 let, důchodce, dárce krve a kostní dřeně a sociálně slabší lidi.

18. června 2009 - Senát odmítl rušení poplatků, jak to v květnu ve sněmovně prosadily ČSSD a KSČM. V duchu protikrizových opatření ministerstva zdravotnictví navrhli senátoři snížení cen léčiv o pět procent a bezplatné očkování proti pneumokokům.

13. srpna 2009 - Ministr vnitra Martin Pecina podle tisku hejtmany písemně upozornil na to, že pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce poplatků zákon, ministerstvo zruší usnesení jejich krajských zastupitelstev, která proplácení umožňují.

1. září 2009 - Karlovarský kraj začal proplácet jako první poplatky ze všech lékáren včetně soukromých. Dosud formou daru vracel peníze jen ve své jediné lékárně v karlovarské nemocnici.

11. září 2009 - Poslanci neschválili ani zrušení či omezení poplatků, ani změny navržené Senátem v polovině června. Regulační poplatky zůstaly zachovány v současné podobě.

20. října 2009 - Ministerstvo vnitra odeslalo hejtmanům výzvu k nápravě situace kolem poplatků. Postup většiny krajů, které vracejí lidem peníze za poplatky, považuje vnitro za závadný. Výzva se netýkala Prahy, kde se poplatky nevracejí, a Plzeňského kraje, kde se uplatňuje odlišný postup. Podle hejtmanů je názor ministerstva neodůvodněný a právně neobhajitelný.

22. října 2009 - ČSSD předložila do sněmovny nový návrh na zrušení všech regulačních poplatků.

4. prosince 2009 - Levice ve sněmovně uspěla s návrhy na úplné zrušení regulačních poplatků. Téměř totožné novely KSČM a ČSSD prošly do druhého čtení.