Listopad byl o 2,8 stupně Celsia teplejší než obvykle, na řadě míst padaly desítky let staré teplotní rekordy. Napršelo průměrně 43 litrů vody na metr čtvereční, což je 88 procent normálu běžného pro předposlední měsíc roku.

"Průměrná měsíční teplota vzduchu byla v rámci celé republiky 5,7 stupně Celsia s odchylkou od teplotního normálu plus 2,8 stupně Celsia, tedy měsíc byl teplotně silně nadnormální," uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

První prosincové dny přinesly mírné ochlazení. Na horách se tak objevil sníh a v noci tam i mrzlo, meteorologové upozornili na možnost namrzání vozovek.
Nejvíc sněhu spadlo na Šumavě, i tam však přes den tál. Nejvyšší sněhovou pokrývkou se tak chlubí Churáňov s devíti centimetry. Poprašek do pěti centimetrů leží na Milešovce a Šeráku. Kvůli nedostatku sněhu začali správci lyžařských center zasněžovat umělým sněhem.

Ani dlouhodobá předpověď nepočítá se sněhovou nadílkou. O Vánocích má sněžit jen na horách, v nížinách pak meteorologové hlásí spíš déšť se sněhem.
Související