Psi, miminka, vegetariánské jídlo a klid. To byly asi nejvýraznější známky sjezdu Strany zelených. Zvláště klid byl ale překvapivý. I Martin Bursík totiž dopředu předpokládal, že podobně jako loni v Teplicích se i letos v Brně odehraje velká vnitrostranická bitva.

Jenže místo toho běželo všechno jako po drátkách. Jako by se zelení naučili tomu, co ODS či sociální demokraté znají už dávno: že zákulisní dohody se dělají předem a že všechno je otázkou matematiky, tedy důkladných propočtů, kdo co podpoří a co za to bude chtít.

A tak bylo dopředu jasné, že kromě Bursíka, Kateřiny Jacques a Džamily Stehlíkové už v užším vedení partaje nebude pokračovat ani Zuzana Drhová (i když nakonec uspěla alespoň ve vedení širším), kterou se Liška rozhodl obětovat (naopak si vymohl, aby zůstal Martin Ander). To aby mohl říkat, že předsednictvo je skoro celé nové. Místo ní nastoupila liberecká členka Martina Pokorná, chráněnkyně nového prvního místopředsedy Františka Pelce.
Nastala tak poměrně překvapivá situace, trochu kopírující dění v ODS: silná pražská organizace zelených přišla o relevantní podíl ve vedení. Petr Štěpánek a Zuzana Drhová neuspěli v boji o místopředsednické posty, naopak uspěli Brňané (Ander a Liška) a Liberečtí (Pelc, Pokorná).

Skutečný rozhodující boj se na sjezdu zelených ale neodehrál při hlasování o členech vedení, ale už v pátek, kdy se jednalo o tom, jaký bude program sjezdu a jaký bude jeho jednací řád. Tam se ukázalo, že Bursíkovci, mezi něž patří i novopečený šéf Liška, mají pohodlnou zhruba dvoutřetinovou většinu.