Sjezd zelených v neděli změnil stranické stanovy. Ze změn plyne, že se sníží vliv republikové rady - ta nebude mít předsednictvo a posílí v ní kraje. Další změnou je skutečnost, že sjezd bude každý rok. 

Změnit by se tím mělo hlavně to, že republiková rada přijde o své vedení, nebude už mít předsedu ani místopředsedu, navíc její členové nebudou voleni na sjezdu, ale budou je vybírat krajské organizace.

Hlasování příliš nepřekvapilo. Po sobotním dění, kdy se novému předsedovi strany Ondřeji Liškovi podařilo prosadit do vedení své lidi, se změna stanov očekávala. 

Republikovou radu ještě loni a předloni ovládali kritici Martina Bursíka a skrze ni partaj částečně ovládali. Liška teď úpravou stanov dokončil to, co Bursík začal loni na bouřlivém sjezdu v Teplicích: definitivně upozadil vliv Matěje Stropnického a lidí kolem bývalé místopředsedkyně Dany Kuchtové. Podle nich znamená změna stanov státu pestrosti.  

Hlasování v lehké kocovině 

V neděli ráno, téměř hodinu po oficiálním startu třetího dne sjezdu zelených, nebylo v sále brněnské haly Morenda usnášeníschopná většina delegátů. Projevila se bouřlivá noc, během řada členů strana slavila vítězství Ondřeje Lišky, respektive prohru antibursíkovců (navíc včerejší jednání skončilo kolem půlnoci).

Proto první testovací hlasování, které sjezd čekalo, bylo o tom, kdo se jak vyspal. Většina ze 120 delegátů ale uvedla, že dobře...

Liška nebo Stropnický? Zelení si volí předsedu, a opět je čekají hádky - čtěte ZDE

 

Související