Kvůli chybám v oceňování restitučních nároků oprávněných osob, které mělo na starost pražské územní ředitelství Pozemkového fondu (PF), vznikl rozdíl v jejich hodnotě za více než 115 milionů korun. Výsledky interní kontroly zaměřené na oceňování restitučních nároků nyní PF předá policii, sdělil mluvčí PF Vlastimil Lenz.

"Celkem bylo zkontrolováno 2578 spisů, z nichž 1694 spisů bylo bez nedostatků. U 884 spisů byly zjištěny nedostatky, ale jako závažné bylo u případů s přeceněným nárokem posouzeno 129 rozhodnutí," uvedl Lenz. Dodal, že při oceňování restitučních nároků nebylo postupováno v souladu s interními předpisy PF a první problematická přecenění vznikla již v roce 1996.

Neoprávněně bylo podle Lenze přeceněno 26 rozhodnutí, kdy bylo celkové navýšení vyčísleno na 9,5 milionu korun. "V současné době nelze považovat za prokázané dalších 92 restitučních nároků s rozdílem oproti prvotnímu ocenění v celkové částce více než 104 milionů korun," podotkl Lenz, podle kterého byly zjištěny i případy neoprávněného a nedoloženého snížení hodnoty restitučního nároku.

"Na základě doložených dokladů nelze v tuto chvíli považovat za prokázanou výši restitučních nároků také u 136 prvotně oceněných restitučních nároků. V souvislosti s chybným oceněním bylo dále zjištěno, že PF v některých případech vypořádal nároky ve vyšší částce, než byla jejich skutečná hodnota, a to takřka o 1,7 milionu korun," upozornil mluvčí.

Týdeník Euro letos v srpnu uvedl, že někteří pracovníci PF při určování hodnoty restitučních nároků vyměřených za nevydané pozemky nedodrželi stanovená pravidla a zařídili jejich přecenění. Vrcholem prý byl případ dvou restituentek z Prahy, jejichž původní nárok na majetek vzrostl z 241.000 korun na 5,9 milionu korun.


Prezidium PF v září kvůli chybám v přeceňování restitučních nároků odvolalo z funkcí členku výkonného výboru a vedoucí sekce restitucí Květoslavu Brátovou a zároveň doporučilo ukončit pracovní poměr s bývalým vedoucím sekce restitucí Václavem Krejčím. PF zároveň personálně posílil sekci, která má na starost restituce. "Dále byly nastaveny důslednější kontrolní mechanismy, zvýšena ochrana informací, stanoveno uspořádání a zabezpečení spisů. V případech neoprávněného přecenění je přistupováno ke změně hodnoty nároků," podotkl Lenz.

PF mimo jiné spravuje státní zemědělské nemovitosti a vydává restituentům náhradní pozemky. V současné podobě by měl fungovat do konce roku 2012. Pak se přemění na samostatnou organizační složku státu spadající s největší pravděpodobností pod ministerstvo zemědělství.