Premiér Jan Fischer se zúčastní vrcholného jednání konference OSN o změnách klimatu v Kodani. Mandát, který kabinet schválil už minulý týden, nepočítá s účastí prezidenta Václava Klause na schůzce světových státníků. V dánských knihkupectvích se nicméně v těchto dnech objevil překlad knihy "Modrá, nikoli zelená planeta", ve které prezident varuje před zneužitím tématu globálního oteplování v politice a před hysterií.

"Vydavatel rozhodl, že kniha by měla být v knihkupectvích týden před zahájením konference," řekl ČTK Martin Erva z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Konference, která má určit cesty snižování emisí oxidu uhličitého po roce 2012, začala v Kodani v pondělí. Jednání vrcholných politiků se odehraje až v jejím závěru na konci příštího týdne.

Klaus dlouhodobě kritizuje snahy o regulaci skleníkových plynů. Dánský překlad je už třináctou jazykovou mutací jeho publikace o klimatu. V Česku letos kniha vyšla ve druhém rozšířeném vydání. Prezident v ní v souvislosti s globálním oteplováním upozorňuje, že hysterie je podle něj daleko větší hrozbou než samotná klimatická změna. V ohrožení je svoboda a prosperita, nikoli podnebí, soudí Klaus.
Na dotaz, zda prezident pojede do Kodaně knihu pokřtít, jak to učinil u mnoha předchozích jazykových mutací, Erva odpověděl, že prezentace v Dánsku by se měla uskutečnit někdy v prvním čtvrtletí příštího roku.

V příštích dvou týdnech se bude v dánské metropoli jednat o smlouvě, která by nahradila kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, jehož platnost vyprší v roce 2012. Účast přislíbili vůdci světových mocností včetně amerického prezidenta Baracka Obamy.

Konference potrvá do 18. prosince a pozvání přijalo více než 100 šéfů států a vlád. O víkendu se objevily spekulace, že se premiér Fischer jednání nezúčastní. Rozhodnutí, že do Kodaně odletí, potvrdil v pondělí na zasedání vlády.

Na summit pojede z Česka i několik desítek ekologických aktivistů. Chtějí na místě žádat politiky, aby přijali závazek co nejvyšších omezení oxidu uhličitého.
Související