Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Soudce, kterému by byl odebrán titul JUDr., Mgr. či případně Ph.D., může soudit dál, a to přesto, že s odebráním magisterského titulu zaniká právnické vysokoškolské vzdělání, uvedl v úterý deník Právo. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Tituly může soudcům a státním zástupcům podle zákona odebrat ministerstvo školství a ministerstvo vnitra.  

Ministerstvo spravedlnosti podle analýzy neoprávněné tituly odebrat nemůže, může však zahájit kárné řízení, řekla ČTK v úterý mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

"V případech, kdy tyto instituce (ministerstvo školství a ministerstvo vnitra) potvrdí, že soudce, státní zástupce či zaměstnanec získal titul neoprávněně, jsem připravena okamžitě podat návrh na zahájení kárného řízení či na odvolání," dodala k výsledkům analýzy Kovářová. 

Rozhodnutí by prý platila dál 

Podle deníku Právo by ale rozsudky a rozhodnutí těchto soudců měly platit dál. Ministerstvo se podle deníku přiklání k závěru, že tyto úkony, například rozsudky, by z důvodu ochrany dobré víry a práv třetích osob měly zůstat v platnosti.

Další desítky podezřelých titulů

Komise Západočeské univerzity v Plzni při kontrole dokumentace z tamní právnické fakulty našla další chyby. Ze 145 držitelů titulu JUDr. odhalila nedostatky u třetiny. Bude je dál zkoumat, uvedla v úterý ČTK. Podobně dopadla kontrola před týdnem, kdy komise prověřila 124 absolventů rigorózního řízení a nesrovnalosti zjistila u 47 z nich.

Celkem musí komise zkontrolovat dokumentaci 830 absolventů rigorózního řízení. Nyní jich má prověřeno 269.

Analýzu ministerstvo spravedlnosti vypracovalo v reakci na asi největší skandál českého vysokého školství od roku 1989, který zmítá plzeňskými právy. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že někteří lidé ji absolvovali možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.