Pražská rada jmenovala novým ředitelem zoo Miroslava Bobka. Přírodovědec Bobek dosud působil jako ředitel Českého rozhlasu Online a šéfredaktor rozhlasové stanice Leonardo, která je součástí stanic ČRo.

Bobek zoo povede od ledna a nahradí Petra Fejka, který stál v čele zahrady více než 12 let. Protikandidáty Bobka byli ekonom Miroslav Zámečník a bývalý šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra.

Fejk se od listopadu ujal nově zřízené funkce šéfa České národní budovy v New Yorku. Za jeho působení se areál zahrady stal jednou z nejnavštěvovanějších institucí v Česku, ročně do zoo přijde kolem 1,2 milionu lidí.

Bobek již dříve řekl, že ve své koncepci, kterou předkládal do výběrového řízení, navrhoval, aby se kladl větší důraz na prezentaci zvířat v kontextu biotopů. Chce také větší využití nových technologií pro prezentaci a komunikaci s návštěvníkem, zlepšení služeb návštěvníkům včetně zlepšení dopravní obslužnosti zoo.

Bobek se dlouhodobě se věnoval nejen v rozhlase propagaci nejrůznějších přírodovědeckých projektů; stál například za projektem sledování migrace čápů černých z ČR do afrických zimovišť a velmi populárním pořadem Odhalení, který od roku 2005 sleduje život goril v pražské zoo. Vedle pražské zoo spolupracoval v minulosti i se zoologickou zahradou ve Dvoře Králové nad Labem.

Pražská zoologická zahrada také přestává používat logo výtvarníka Michala Cihláře a nahrazuje je dočasnou značkou, kterou vytvořil Vladimír Veselý. Cihlář už na zoo podal několik žalob kvůli neoprávněnému užívání svého loga, Vrchní soud v Praze mu dal v září zapravdu.

Cihlářova poslední žaloba z října se ale týkala i děl malíře Veselého, která zoo nyní používá a která se prý nápadně podobají dílům Cihlářovým. "Rozloučení se starým logem vyvrcholí v neděli jarmarkem v rámci oslav pátých narozenin gorily Moji," uvedl mluvčí zoo Vít Kahle.

Související