Ministerstvo financí a Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) uzavřely smlouvu o převodu evidencí zaknihovaných a imobilizovaných cenných papírů doposud vedených Střediskem cenných papírů. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

„Náročná jednání a několik let trvající přípravy byly v minulých dnech dotaženy do konce, kdy s převodem evidencí vyslovila souhlas také vláda a smlouva byla následně podepsána,“ uvedla náměstkyně ministra financí Klára Hájková.

“Obě strany tak učinily významný krok k zahájení činnosti centrálního depozitáře. Centrálním depozitářem je akciová společnost, která vede centrální evidenci cenných papírů v České republice, přiděluje cenným papírům mezinárodní identifikační označení (ISIN) a provozuje vypořádací systém," dodala.

Sloučením registrace investičních nástrojů a vypořádání obchodů s nimi nově umožní vícestupňovou evidenci, která je běžná v ostatních evropských zemích a přispěje ke standardizaci českého kapitálového trhu. Faktickému zahájení poskytování služeb centrálního depozitáře bude ještě předcházet technická příprava členů burzy a ostatních bank či obchodníků s cennými papíry, kteří se stanou účastníky centrálního depozitáře. Toto bude trvat řádově několik měsíců.

Předpokládaným termínem zahájení plnohodnotné činnosti centrálního depozitáře je polovina roku 2010. Hodnota evidence Střediska cenných papírů byla v roce 2005 odhadována na šedesát milionů korun. Nový odhad z roku 2007 už oceňuje databázi na 200 až 300 milionů korun.

Licenci na provoz depozitáře vydala letos v srpnu Česká národní banka firmě Univyc, což je dceřiný podnik Burzy cenných papírů Praha. Univyc se pak přeměnil na akciovou společnost CDCP. Jednou z hlavních podmínek pro start depozitáře je převod databáze SCP. O povolení k činnosti depozitáře přitom žádala burza již od roku 2005, spory ovšem panovaly kolem ceny.

SCP vzniklo pro potřeby kuponové privatizace a dávno podle odborníků nesplňuje nároky současného kapitálového trhu. Na jeho nedostatky odborníci upozorňovali již v 90. letech minulého století. České firmy, které v posledních letech uvádějí akcie na burzy, služby střediska nevyužívají a registrují cenné papíry v zahraničí.