Pokud plánujete vycestovat v příštím roce do Kanady, už nebudete muset jet pro vízum na ambasádu do rakouské metropole. Od 21. prosince otevře Kanada vízové oddělení také v Praze.

Serveru iHNed.cz to ve středu potvrdil mluvčí Asociace cestovních českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura (AČCKA). Oficiální oznámení podle něj proběhne až na tiskové konferenci ve čtvrtek.

Mluvčí ambasády Michael Vlček řekl, že v tuto chvíli k informaci nemůže poskytnout žádný komentář. "Žádnou tiskovou konferenci na zítřek neplánujeme," dodal.

Ani mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka nebyl sdílnější. Oznámení musí potvrdit kanadská strana, uvedl. "Potvrdí-li Kanada vůli otevřít na svém velvyslanectví v Praze vízové oddělení, bude to ČR považovat za první pozitivní krok na cestě k úplnému zrušení vízové povinnosti pro občany ČR," uvedl později.

Podle Okamury se jedná o společný úspěch AČCKA a ministerstva zahraničí. "Naše Asociace psala na kanadskou stranu dopisy, žádosti, telefonovali jsme tam či různě tuto věc urgovali," popsal průběh mluvčí asociace.

Pokles turistů o třetinu

Kanada zavedla vízovou povinnost pro turisty z Česka letos v červenci, kvůli zvýšenému nárůstu žadatelů o azyl. Pro potřebné dokumenty museli lidé a zástupci cestovních kanceláří jezdit do několik set kilometrů vzdálené Vídně. V prvních dnech se na tamní ambasádě tvořily dlouhé fronty.

Mnohé to zřejmě od návštěvy severoamerické země odradilo. "Kanadu vloni navštívilo přibližně 30 tisíc českých turistů za rok, zavedení vízové povinnosti způsobilo pokles zájmu přibližně o jednu třetinu," uvedl Okamura.

Vízová povinnost pro cestu do Kanady neplatila pro české občany od října roku 2007 do letošního července, kdy byla znovu obnovena. Kanadská strana v prvních měsících schválila 99 procent českých žádostí.

Opatření přineslo Kanadě očekávaný výsledek. Počet žádostí o vízum podle Ottawy klesl na průměrně tři denně oproti původním 155 v prvních dvou týdnech.

Kvůli vízu nepojede Klaus na olympiádu 

V Praze vyvolalo rozhodnutí Ottawy velké rozladění, česká diplomacie se obrátila na ústředí EU se žádostí o odvetu, protože členské země unie vízovou politiku slaďují. EU už pohrozila Kanadě zavedením víz pro diplomaty, neusnadní-li vydávání víz pro ČR a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového styku. Brusel uvedl, že Kanadě dává čas do konce roku.  

Kvůli vízové povinnosti zřejmě nepojede na zimní olympijské hry do kanadského Vancouveru ani český prezident Václav Klaus, postup druhé strany od začátku kritizuje.

Kanada v současnosti neplánuje zrušení víz pro české turisty. Kanadská vláda sice má zájem na tom, aby v budoucnu mohli čeští občané cestovat do země opět bez víz, není ale vůbec jasné, kdy by to mohlo být.

Související