Za poslední rok zažilo 64 procent českých Romů diskriminaci kvůli svému etnickému původu. Jsou tak nejvíce diskriminovanou menšinou v EU.

Ve své ve středu vydané zprávě to uvedla Agentura Evropské unie pro základní lidská práva (FRA). Ta prováděla průzkum mezi 23 tisíci přistěhovalci a příslušníky etnických menšin žijících v zemích EU.

Romové jsou podle zprávy nejvíce utiskovanou menšinou v Unii, následují menšiny původem ze subsaharské Afriky a obyvatelé Evropy s kořeny v zemích severní Afriky. Čtvrtou pozici si rozdělili Turci a lidé ze střední a východní Evropy.

Ze sledovaných skupin na tom jsou nejlépe dotazovaní, kteří mají příbuzenské vazby na Rusko a země bývalé Jugoslávie. Z těch se s diskriminací za poslední rok setkalo "jen" čtrnáct, respektive dvanáct procent.

Černé ovce: Česko, Malta a Maďarsko

"Průměrný dotazovaný Rom se dostal do rizika diskriminace 4,6krát za posledních dvanáct měsíců," uvádí se ve zprávě.

Vedle České republiky panuje vysoká míra diskriminace Romů podle FRA také v Maďarsku, kde jí bylo podle zjištění agentury vystaveno 62 procent tamního romského etnika, v Polsku (59 procent) a Řecku (55 procent). Mezi Českou republiku a tyto státy se vklínila už jen Malta, kde bylo prý vystaveno diskriminaci 63 procent tamních afrických přistěhovalců.

Celkově byly podle FRA v posledním roce v zemích EU oběťmi diskriminace až dvě třetiny příslušníků etnických menšin. Naprostá většina z nich to ale nenahlásila, protože buď nevěřila, že se tím něco změní, nebo nevěděla, že má právo se proti diskriminaci bránit.

FRA zkoumala také jednotlivé sektory, kde se menšiny cítí být diskriminovány.

Diskriminaci zažilo

- v zaměstnání:

30% Afričanů v Itálii
29% Romů v Řecku
27% Romů v ČR

- při hledání bydlení

11% všech dotazovaných ze severní Afriky
11% všech dotazovaných Romů

- ve školách

21% lidí ze Severní Afriky v Itálii
20% Romů v Polsku

- v kavárnách, barech, klubech apod.

35% Afričanů na Maltě
30% Romů v Česku
30% Severoafričanů v Itálii