Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2010. Přes nesouhlas vlády přidali miliardy na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na  platby zemědělcům, jak navrhovala levice.

Rozpočet podpořilo 81 poslanců. K sociálním demokratům se přidalo pět lidovců, čtyři zelení i čtyři nezařazení. ODS se chtěla vyhnout hrozbě rozpočtového provizoria a umožnila zákon prosadit tím, že se zdržela hlasování.

Emoce ve sněmovně: "Pane poslanče, usvědčujete se z křupanství!" - čtěte ZDE 

Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. "Výsledkem pozměňovacích návrhů k rozpočtu z dílny levice je dodatečných více než 12 miliard korun," upozornil premiér Jan Fischer. Levice tak prosadila 3,8 miliardy na sociální služby, 1,5 miliardy korun zemědělcům. Státním zaměstnancům včetně učitelům v krajích pak přijde na platy 6,8 miliardy korun.

Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se dostane na úroveň 5,7 procenta. Poslanci sociální demokracie totiž peníze na své návrhy chtějí brát například z peněz na obsluhu státního dluhu nebo třeba starobních důchodů, které stát musí stejně hradit. Na to opakovaně upozorňoval ministr financí Eduard Janota.

Fischer požádal ODS o záchranu 

Premiér Jan Fischer před závěrečným hlasováním řekl, že poslanci ČSSD a KSČM změnami v rozpočtu rozbořili vládní úsporný balíček. Ten umožnil snížit plánovaný schodek z 230 miliard na 163 miliard.
S návrhy na přesuny peněz nesouhlasila nejen vláda, ale ani ODS a TOP 09, které odmítaly rozpočet s levicovými pozměňovacími návrhy. "Fischer označil ČSSD za nezodpovědnou a požádal nás o záchranu. Tak mu vyhovíme," sdělil krátce před hlasováním poslanec ODS Jiří Janeček.

Fischer po schválení rozpočtu ocenil, že Česká republika nevstoupí do příštího roku s rozpočtovým provizoriem. "Vstoupí však do něj s mnoha otevřenými a palčivými problémy ve veřejných financích, které mohlo přijetí vládního návrhu oddálit," dodal premiér.

Místopředseda ODS Petr Nečas označil výsledek hlasování za vítězství populismu a předvolební kampaně ČSSD. Dlouhodobým důsledkem tohoto rozhodnutí podle něj bude ohrožení českých veřejných financí. "Celá země za tento populismus zaplatí," prohlásil Nečas.

"Nemůže se vláda ani ODS tvářit, že se nic nestalo. Vláda neuhájila ani výši deficitu, ani Janotův balíček. To musí vést k určitému závěru jak vládu, tak ODS," řekl Nečas. ODS se podle něj i dalšího místopředsedy strany Ivana Langra bude vážně zamýšlet nad tím, jak na výsledek hlasování o rozpočtu reagovat.

Zatím ale občanští demokraté žádné změny ve vládě nepožadují. Langer novinářům řekl, že v ODS před hlasováním zaznívaly názory k razantnímu postoji, který by dal jasně najevo, že občanští demokraté nebudou ČSSD ustupovat. Nakonec ale prý zvítězil názor, že důležitější je udržet rozpočtovou stabilitu země a předejít rozpočtovému provizoriu.

TOP 09 a ODS svalovaly vinu jedna na druhou

"Bohužel, to vítězství populismu umožnili ti, kteří umožnili schválit tento státní rozpočet, umožnili vítězství populismu ti, kteří vám pravděpodobně budou říkat, jakou obrovskou odpovědnost nesli proti hrozbě rozpočtového provizoria, a už vám nezdůrazní, že ta hrozba nebyla zas až tak strašná," pustil se šéf TOP 09 Miroslav Kalousek do ODS.

Nečas ale tvrdí, že zklamala i TOP 09. "Navzdory všem proklamacím se zařadila mezi ty, kteří by klidně vyměnili budoucnost za okamžitou spotřebu a krátkodobé politické výhody," uvedl místopředseda ODS. Kalousek ale tvrdí, že pokud by se poslanci nenechali vydírat hrozbou rozpočtového provizoria, mohli by mít již příští týden na stole nový návrh a do konce roku ho mohli schválit, třeba i mezi vánočními svátky a koncem roku.

ČSSD podle svého šéfa Jiřího Paroubka považuje za úspěch, že má ČR rozpočet na příští rok. "Přijetí rozpočtu umožnila nehlasováním Občanská demokratická strana, i když hluboce nesouhlasím s jejich argumenty, tak tento počin vítám," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Ke zvýšení dluhu nedojde, dušuje se ČSSD 

Místopředseda strany Bohuslav Sobotka dodal, že změny, které dnes sociální demokracie v rozpočtu prosadila, nedosahují ani jednoho procenta výdajů státního rozpočtu. "V žádném případě v důsledku přijetí těchto návrhů nedojde ke zvýšení státního dluhu, vláda má k dispozici ještě polštář na straně daňových příjmů," řekl Sobotka.

Připomněl například, že sněmovna již dříve neschválila například přesun některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty, ačkoli s tím již návrh rozpočtu počítal. V rozpočtu tak mohou proti očekáváním přibýt určité peníze.

Komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nemohli hlasovat pro rozpočet, protože neobsahoval účinná opatření proti krizi. Pokusili se ho alespoň zmírnit tím, že hlasovali pro pozměňovací návrhy ČSSD.

Vláda se prý rozhodne, zda bude pokračovat  

Zelení návrh jako celek podpořili a hlasovali i pro navýšení peněz na sociální služby o 3,8 miliardy. Jejich předseda Ondřej Liška prohlásil, že bude požadovat v 1. čtvrtletí roku vyhodnocení plnění rozpočtu, a pokud bude pozitivní, tak by se měly tyto peníze primárně čerpat na platy učitelů.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda uvítal, že sněmovna souhlasila s pozměňovacími návrhy, které lidovci prosazovali. Šlo o peníze na sociální služby a příspěvek zemědělcům. "Důležité pro nás také je, aby v budoucnu byl přijat zákon, který nesníží příjmy matek na mateřské o 23 procent," řekl Svoboda.

Vláda nyní zhodnotí výslednou podobu státního rozpočtu a poté se prý rozhodne, jak bude pokračovat dál. Ministr Janota hovořil o zklamání a pocitu marnosti. "Pokud budu na postu ministra financí, větší ambice si nedávám," podotkl Janota.

Podle něho nelze za současné politické situace dělat zásadnější změny ve veřejných financích. "Měl jsem přehnanou ambici," uvedl ministr a dodal, že důsledky schváleného rozpočtu už nebude muset řešit.

Demise? Janota a Fischer mlčí 

Fischer v úterý v souvislosti s rozpočtem uvedl, že se demisí nehrozí, ale podává se. Bude prý výsledek analyzovat a s odstupem po debatě ve vládě sdělí stanovisko. Dnes to prakticky zopakoval. Případným odchodem z vlády hrozil v případě schválení přesunů peněz v rozpočtu Janota. Po hlasování se k tomu nevyjádřil.

Kdo se ozval, bylo ministerstvo dopravy, které tvrdí, že kvůli změnám ve schváleném rozpočtu se zpozdí či zastaví 30 velkých dopravních staveb a je prý ohroženo i čerpání peněz z EU.