Prezident Václav Klaus ve čtvrtek kritizoval státní rozpočet na příští rok, který schválila Poslanecká sněmovna. Rozpočet podle něj má příliš vysoký deficit, což dále prohlubuje krizi veřejných financí. Jejich "neudržitelná deficitnost" je podle Klause vážným problémem, který politici delší dobu zanedbávali. Dnes podle něj už nemá dobré řešení.

Zlepšení by mohla přinést jen silná vláda, která by se navíc mohla opřít o širší konsensus politických stran, míní. Klaus to řekl na čtvrteční diskusní snídani s podnikateli pořádané týdeníkem Euro.

"Považuji ten deficit za zoufale špatný, ale nevidím dobré řešení," řekl Klaus. Problém deficitních rozpočtů je podle něj zanedbáván už od roku 2002, tj. od vlády sociálnědemokratického kabinetu pod vedením Vladimíra Špidly, a náprava je rok od roku těžší. Škody ekonomice podle něj navíc přinesou i úsporná opatření, protože budou mít špatný vliv na poptávku.

Nečas: Koncept úřednického kabinetu už nefunguje

Předseda ODS Mirek Topolánek označil rozpočet za "děsivý". Jeho poslanci před hlasováním odešli ze sálu, strana vyhověla přání vlády, že i pozměněný rozpočet je méně špatnou variantou než rozpočtové provizorium.

Bývalý premiér Topolánek také ve čtvrtek vyzval vládu, aby zvážila svou další existenci. Ministerský předseda Jan Fischer i šéf resortu Eduard Janota podmiňovali své další působení přijetím balíku úsporných opatření, která zajistí schodek veřejných financí kolem 160 miliard korun. Po hlasování hovořili o zklamání.

Místopředseda ODS Petr Nečas řekl ČTK, že koncept úřednického kabinetu s podporou ČSSD, ODS a Strany zelených už zjevně nefunguje. Předseda vlády se podle Nečase musí rozhodnout, zda se hodlá ve sněmovně opřít o menšinu, které jde o boj s rostoucím deficitem, či mu jde o setrvání ve funkci s pomocí parlamentní levice.

Klaus: Za deficit může i volební systém ČR 

Situace, kdy poslanci do rozpočtu výrazně zasahují a svádějí o něj těsnou politickou bitvu, podle Klause vyplývá z "nešťastného volebního systému", který neumožňuje vytvoření silné vládní většiny. Řešením by podle něj byla změna volebního zákona a zavedení bonusu pro vítěze voleb.

"Tragické je, že není plán, cesta založená na konsensu politických stran. To nemůže vyvzdorovat jedna strana proti druhé," dodal.

Z vývoje v Česku je prezident zklamaný 

Klaus kromě neudržitelného stavu veřejných financí vyjmenoval také další trendy, které podle něj mají pro Česko "destruktivní potenciál". Hrozbou je podle něj neúnosně vysoká míra státního přerozdělování, nevýkonný "paternalistický" stát, který nenutí lidi pracovat, a chybějící plán financování zdravotnictví.

Prezident, který právě před dvaceti lety vstoupil do vysoké politiky jako ministr financí, dnes prohlásil, že je dvě desetiletí po listopadu 1989 z vývoje v Česku zklamaný. Doufal prý, že se ČR poučí ze své minulosti a nebude kopírovat západní politické modely jako například britský labourismus nebo agresivní zelený aktivismus. "Z dnešní evropské normálnosti je mi spíše smutno," prohlásil Klaus.

Deficit přes 163 000 000 000 korun 

Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Deficit přesáhne v příštím roce rekordní sumu 163 miliard korun. Státní dluh již přorostl hranici jednoho bilionu korun. To znamená, že každý občan dluží více než 100 tisíc korun.

Levicoví poslanci přes nesouhlas vlády přesunuli miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. Podle premiéra Jana Fischera je výsledkem pozměňovacích návrhů z dílny levice dodatečných více než 12 miliard korun, upozornil premiér. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu tak vzroste o 0,4 procentního bodu a dostane se na úroveň 5,7 procenta.


ANIMACE: Rozpočet na rok 2010 aneb Jak by vyrostlo město výdajů