Vedení sociální demokracie má v Ústeckém kraji, za který kandiduje šéf strany Jiří Paroubek, problém s hromadnými nábory členů.

Aby toho nebylo málo, místopředseda krajské organizace Karel Vrba má za sebou podle serveru Aktuálně.cz dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví.

Na hromadné nábory členů v posledních dnech upozornila některá média. Například do organizace v Bílině na Teplicku se najednou přihlásila téměř stovka nových členů. Většinu žadatelů organizace o víkendu nepřijala, předseda teplické organizace Vlastimil Aubrecht řekl, že za pokusem o vstup nejspíše někdo stál.

Za vstup do děčínské ČSSD zase podle Mladé fronty Dnes nabízel Tomáš Horáček studentům účast na rautech nebo jízdu limuzínou. Horáček již požádal o pozastavení členství v sociální demokracii.

Strana by mohla změnit stanovy  

Podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka sociální demokracie uvažuje o tom, že vytvoří pracovní skupinu, která by problém s hromadnými nábory zmapovala. "Dochází tam k něčemu, co by do budoucna ohrožovalo demokratický způsob fungování. Budeme hledat způsob, jak tomu zabránit," dodal Zaorálek.

Údajně sporné vstupy má také prošetřit krajská kontrolní komise ve spolupráci s okresními komisemi. Krajský šéf sociální demokratů Petr Benda řekl, že komise by měla jasně říci, co se v mediálně probíraných kauzách přihodilo a zda se vůbec něco přihodilo.

Předsednictvo ČSSD v pátek uložilo vedení Ústeckého kraje, aby společně s kontrolní komisí vyslechlo členy strany Karla Vrbu a Tomáše Horáčka. Vrba má za sebou podle médií dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví, Horáček zase údajně stál za hromadným náborem členů do strany. Pokud by Vrba uspokojivě nevysvětlil svou kauzu, měl by opustit funkci místopředsedy krajské ČSSD. Po jednání předsednictva to řekl ČTK místopředseda strany Milan Urban. Horáček už své členství ve straně pozastavil.

"Přijali jsme usnesení, které ukládá členům předsednictva v Ústí, aby za přítomnosti členů kontrolní komise probrali s panem Vrbou a Horáčkem, co zaznělo v médiích. Pokud by to dostatečně nevysvětlili, doporučili bychom, aby Vrba nebyl místopředsedou," řekl Urban. Usnesení celostátního předsednictva je pro krajské vedení závazné.

Vrbu může z funkce v první řadě odvolat pouze krajská organizace, která ho do funkce místopředsedy zvolila, až v další fázi by tuto možnost měl ústřední výkonný výbor.

Velký nábor: Většina nových členů zamítnuta

Vedení ČSSD v pátek během téměř čtyřhodinového jednání řešilo i situaci v místní organizaci v Bílině na Teplicku, kam se najednou přihlásila téměř stovka nových členů. Organizace ale většinu z nich odmítla přijmout. Podobné pokusy, kde jde často o ovládnutí stranické organizace účelovým nabíráním členů, bývají označovány jako velrybářství a potýká se s nimi na severu Čech například i ODS. Vedení ČSSD k této kauze žádné usnesení nepřijalo. Podle Urbana se pouze vedla diskuse o změně stanov. Jednou z možností, jak stanovy změnit, je například to, že noví členové by o personálních otázkách mohli rozhodovat až po určité době. Měnit stanovy strany může pouze sjezd.

V sobotu bude zasedat širší vedení ČSSD, ústřední výkonný výbor. Podle oficiálního programu by se situace v Ústeckém kraji řešit neměla. Členové strany by se měli věnovat spíše přípravě na volby do Poslanecké sněmovny, obnově volebního programu pro tyto volby a přípravě jednacích řádů pro volby do Senátu a komunálních zastupitelstev, které by se měly konat na podzim 2010.

 

Související