Sociální demokraté zavedou preventivní opatření pro nábor nových členů do strany. Na zprávy z médií o neprůkazném přijímání nových straníků v sobotu reagoval ústřední výkonný výbor ČSSD na schůzi v pražském Kongresovém centru. ČSSD zvažuje zavést čekací lhůty pro zájemce o členství ve straně, případně i ručitele nových členů.

Žádný definitivní návrh zatím hotový není, o změně stanov strany může rozhodnout až sjezd strany.

"V návrhu, který jsme začali před několika týdny diskutovat, je například zavedení prvků, jako je čekací lhůta, než se uchazeč stane řádným členem strany. Zaplatil by členské příspěvky, absolvoval vstupní školení, předložil čistý trestní rejstřík," uvedl šéf strany Jiří Paroubek. Dodal ale, že ani čistý trestní rejstřík není zárukou minulosti uchazeče.

"Měl by třeba i ručitele, to není vůbec špatné opatření. Ve městech je to téměř nemožné, na vesnici je jasné, že se lidé znají. Vědí, kdo ukradl třeba ovoce ze zahrady, takový člověk není vhodný," rozvedl svou myšlenku Paroubek.

ČSSD si bere příklad od KSČM

Podobný systém při přijímání do svých řad používala Komunistická strana Československa (KSČ). Uchazeč o členství se nejprve musel stát takzvaným kandidátem KSČ, na kterého dohlíželi dva ručitelé, dlouholetí členové strany.

Po uplynutí dvouleté čekací lhůty, během které museli aktivně plnit stranické úkoly, se rozhodlo o definitivním přijetí za člena tehdy vládnoucí KSČ.

Podle Paroubka by sociální demokracie mohla během příštích 4 až 5 let dosáhnout počtu 40 tisíc členů. "Pokud přicházejí lidé, kteří se poté zapojí do stranické práce, a do veřejného života, tak je to v pořádku. Naopak si myslím, že sociální demokracie by měla být masovější stranou," uvedl Paroubek.

Kritický sever Čech

Debata o změně stanov se v ČSSD rozvinula naplno poté, co o vstup do organizace v Bílině na Teplicku projevilo najednou zájem téměř sto nových členů. Podobná situace mohla nastat i v Děčíně, kde do základní organizace ČSSD údajně lákal nové lidi podnikatel Tomáš Horáček. Podle MF Dnes studentům za vstup sliboval pozvánky na rauty či projížďky limuzínou.

Paroubek v reakci znovu odmítl spekulace o černých duších. "Možná, že ten 24letý chlapec to trochu přehnal, budeme s ním řešit, co se stalo a jestli se vůbec něco stalo. Já jsem se naopak dozvěděl, že mu volal redaktor z Mladé fronty a nabízel se mu jako člen sociální demokracie za úplatu. Já toho mladého chlapce neidealizuji, ale budeme to řešit," dodal šéf strany

Podobné pokusy, kde jde často o ovládnutí stranické organizace účelovým nabíráním členů, bývají označovány jako velrybářství a potýká se s nimi na severu Čech například i ODS.

Výkonný výbor ČSSD v sobotu naopak nezaujal žádné stanovisko k případu místopředsedy ústeckého vedení ČSSD Karla Vrby. Vrba má za sebou podle médií dvě odsouzení za loupeže, korupci a ublížení na zdraví. Užší vedení strany v pátek pouze doporučilo krajskému vedení, aby Vrbu vyslechlo, a pokud tento případ dostatečně nevysvětlí, měl by opustit vedoucí funkci v kraji.

Související