Ministr vnitra Martin Pecina se chystá na začátku ledna udělat jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ve své kariéře: tvrdí, že chce po měsících průtahů přece jen potrestat kraje za to, že porušují proplácením zdravotnických poplatků české zákony.

"Způsob, jakým kraje poplatky proplácejí, tedy že ty poplatky v podstatě nevybírají, je podle našeho názoru porušením zákona. Pokud kraje systém proplácení poplatků do konce roku nezmění, tak jim během třiceti dní pozastavíme rozhodnutí zastupitelstva, která toto proplácení umožňují," řekl HN Pecina.

Jinými slovy: ministr vnitra nominovaný za ČSSD hrozí hejtmanům z ČSSD, že pokud do dvou týdnů radikálně neobmění způsob, jakým hradí za pacienty v krajských nemocnicích a lékárnách poplatky, tak jim to prostě zakáže. Kraje dosud vydaly za hrazení poplatků více než 340 milionů korun.

Rath chce zákaz obejít

Většina hejtmanů z ČSSD se systém proplácení poplatků do konce roku změnit nechystá. A někteří už dokonce mají vymyšleno, jak ministerský zákaz obejít. „Místo kraje budou proplácet poplatky nemocnice pomocí slevových kuponů. Tak, jak už to teď funguje v našich lékárnách,“ popisuje svou strategii středočeský hejtman David Rath. Třeba hejtman Pardubického kraje Radko Martínek ale nic podobného nechystá a po Pecinově rozhodnutí by začal poplatky vybírat.

Všichni hejtmani se ještě budou snažit Pecinu přesvědčit, že oni rozhodně zákon neporušují. „Poplatky vybíráme a hradíme je formou daru pacientům. Na tom není nic nezákonného,“ tvrdí jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Pokud opravdu hrazení poplatků zakáže, budou muset kraje pod vedením sociální demokracie přestat s jejich dotováním přesně rok poté, co s ním začaly. Pravdou je, že Pecina mohl krajům zakázat proplácení poplatků už dávno. Jenže po svém nástupu první měsíce problém prakticky neřešil. V létě pak napsal krajům dopis, aby se ke způsobu hrazení poplatků vyjádřily. A až v říjnu jim poslal výzvu, aby přestaly porušovat placením poplatků zákon. 

"Ministr Pecina až dosud kličkoval a dělal vše pro to, aby sociální demokracie získala čas na zrušení poplatků. Už dávno mohl krajům hrazení poplatků zakázat," kritizuje Pecinu jeho předchůdce Ivan Langer (ODS) a tvrdí, že už před jeho odchodem byla prakticky hotová analýza, která jasně říkala, že kraje vracením poplatků porušují zákon.

Pecina: Za zdržení nemůžu

Pecina se ale hájí, že postupuje přesně podle zákona. K analýze se prý dostal kvůli svým úředníkům až v červenci, pak dal možnost krajům, aby se do konce srpna k jeho výhradám vyjádřily a až pak jim prý mohl poslat výzvu, aby přestaly porušovat zákon. "Uznávám, že jsme měli kraje vyzvat ke změně způsobu proplácení poplatků už v září, nikoli až 21. října. Za toto zdržení ale může bývalý náměstek Zajíček, kterého jsem zdědil po ODS," vrací Langerovi úder Pecina, který paradoxně před svým květnovým nástupem na ministerstvo vnitra ještě jako šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže krajům radil, jak poplatky dotovat tak, aby tím neporušovaly zákon.

Pecinův zákaz hrozí většině krajů. Kromě Prahy, která poplatky za pacienty neplatí, může být v klidu jen Plzeňský kraj, kde tamější hejtmanka Milada Emmerová vymyslela složitý, ale nenapadnutelný systém zpětného vracení poplatků, a Karlovarský kraj, který systém Milady Emmerové převezme v lednu.


Kolik kraje dosud utratily za hrazení poplatků a jaké částky plánují na příští rok

Středočeský kraj

Letos: 73,7 milionu korun
Plán na příští rok: 80 milionů

Jihočeský kraj

Letos: 60,7 milionu korun
Plán na příští rok: 90 milionů

Karlovarský kraj

Letos: 16 milionů korun
Plán na příští rok: 20 milionů

Plzeňský kraj

Letos: 6,5 milionu korun
Plán na příští rok: 12 milionů

Ústecký kraj

Letos: 38 milionů korun
Plán na příští rok: 24 milionů

Liberecký kraj

Letos: 22 milionů korun
Plán na příští rok: 10 milionů

Vysočina

Letos: 47 milionů korun
Plán na příští rok: 55,5 milionu

Moravskoslezský kraj

Letos: 23 milionů korun
Plán na příští rok: zatím neví

Jihomoravský kraj

Letos: 27 milionů korun
Plán na příští rok: zatím neví

Olomoucký kraj

Letos: 29 milionů korun
Plán na příští rok: 40 milionů

Praha poplatky neproplácí, od zbylých tří krajů nemají HN údaje k dispozici.