Dálnice D1 ve směru na Brno je kvůli několika vážným dopravním nehodám uzavřena mezi 128. a 133. kilometrem, tedy v úseku u Měřína. Zatím není jasné, kolik vozidel havarovalo. Na dálnici je několikakilometrová kolona. Řidiči by podle policistů měli dálnici opustit na exitu 119 ve Velkém Beranově.

Na místě zasahují hasiči. "Na 133. kilometru havaroval kamion s osobním autem, nehoda je bez zranění. Z kamionu však uniklo asi 500 litrů nafty na vozovku a do příkopu," uvedla mluvčí krajských hasičů. Pracovníci odborné firmy podle ní vyproštují kamion a odstraňují kontaminovanou zeminu.

Na 128. kilometru se srazil zatím neurčený počet automobilů. Podle primáře krajských záchranářů Miroslava Havlíka skončil jeden muž se středně těžkým zraněním na chirurgickém oddělení jihlavské nemocnice. Podle svědků havárie byl zraněným mužem policista, jenž byl jedním z účastníků nehody. Hasiči podle mluvčí pracují na odtažení vozidel.

Desítky drobných nehod

Podle mluvčího jihomoravské policie Pavla Švába se v daném úseku stala přibližně desítka nehod. "Jejich příčinu odhalí policejní vyšetřování, svou roli však zřejmě bude hrát počasí," řekl Šváb. Podle dopravního serveru kraje Vysočina leží na dálnici po chemickém ošetření rozbředlý sníh a dálnice je sjízdná se zvýšenou opatrností.

Podobná situace je i na jižní Moravě. Na většině tamních silnic leží čerstvý sněhový poprašek. Nadílka začala padat v poledne. Problémy jsou na dálnici D1 u Brna, kde se po 14. hodině na 201. kilometru ve směru na Ostravu převrátil kamion. Všechny kolize se ale dosud obešly bez větších zranění.

Mluvčí policie řidičům doporučuje, aby zpomalili a více dbali na dodržování bezpečné vzdálenosti. Sněží na území celé jižní Moravy. V terénu jsou desítky posypových vozů. Nejchladněji je na Brněnsku, kde teplota klesla až k mínus devíti stupňům Celsia.

Teploty pod nulou a sněžení, především na Moravě a ve Slezsku, by mělo podle meteorologů vydržet minimálně do konce tohoto týdne. Až do Vánoc bude mrznout a mírně sněžit, od Štědrého dne se podle předpovědi dostanou nejvyšší denní teploty nad nulu, očekává se sníh s deštěm.

Související