Jiří Paroubek má o důvod k radosti více. Dva na sobě nezávislé průzkumy, jejichž výsledky předseda často používá jako neprůstřelné argumenty, přiřkly sociální demokracii vítězství v hypotetických volbách. ČSSD navíc zvětšila o několik procentních bodů náskok před svým největším rivalem, Občanskou demokratickou stranou.

Za malý předvánoční dárek může Paroubek považovat především volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pokud by se v prosinci konaly volby do Poslanecké sněmovny, sociální demokraté by v nich podpořilo 34 procenta lidí. To je sice nepatrně horší výsledek než v předchozím měsíci, ČSSD by přesto porazila ODS o 10 procentních bodů.

Podpora občanských demokratů (24 procent) je nejhorším výsledkem této strany nejméně za poslední dva roky.

Podle prosincového šetření Střediska empirických výzkumů (STEM) sociální demokracie mírně posiluje a s 28,7 procenty příznivců vede nad ODS. Ta získala 22,5 procenta voličských preferencí.

Proti předchozímu průzkumu se přízeň ODS příliš nezměnila, totéž platí i pro TOP 09 a lidovce. ČSSD naopak získala nové hlasy od lidí, kteří dříve podporovali komunisty.

Uspějí lidovci, nebo ne?

Podle CVVM by na třetím místě ve volbách nyní skončila strana TOP 09 (13,5 procenta), následovaná KSČM (12,5 procenta). Ostatní strany by nepřekročily povinnou pětiprocentní klauzuli.

Těsně za bránou do sněmovny se umístila Strana zelených (4,5 procenta) a KDU-ČSL (4 procenta). Nejlepší výsledek v historii průzkumu zaznamenaly také Věci veřejné (4,5 procenta), které dosud působí pouze na lokální úrovni.

Podle CVVM by k volbám šlo 58 procent dotázaných z celkového počtu 1067.

STEM: 101 křesel pro levici

Podle STEM by komunisté (10,9 procenta) předhonili stranu Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga TOP 09 (8,3 procenta). Výzkum zmiňuje ještě lidovce s podporou 5,7 procenta lidí.

Při hypotetickém přepočtu na mandáty by ČSSD dostala 75 křesel a ODS by jich měla o sedm méně. Šestadvacet mandátů by měli k dispozici komunisté, 18 mandátů TOP 09 a 13 lidovci. Levice by mělav dolní komoře Parlamentu nejtěsnější možnou většinu 101 hlasu.

Preference podle agentury STEM nevyjadřují předpokládaný volební výsledek, zahrnují totiž preference všech dotázaných, včetně nerozhodnutých nebo lidí, kteří k volbám nechtějí jít. Zisky jednotlivých stran jsou proto menší než u volební prognózy.

Statistická chyba u malých stran je 1,5 procenta, u velkých až 2,5 procenta. Průzkumu se zúčastnilo 1260 respondentů .