Na severu Čech, Moravy a ve Slezsku dnes a v sobotu nevystoupí nejvyšší teploty nad minus deset stupňů, lidé tam tak prožijí takzvané arktické dny.

V Libereckém kraji už napadlo do rána místy až deset centimetrů prachového sněhu. Teploty klesají až k minus 12 stupňům a silnice namrzají.

"I na hlavních tazích zejména v horských oblastech proto silničáři vedle soli používají i posyp pískem nebo kamennou drtí, aby vozovky zdrsnili a zajistili jejich lepší sjízdnost," řekl náměstek ředitele krajské správy silnic Jiří Daníček.

V Praze dnes také kvůli počasí umrzli dva lidé. "Jeden muž zemřel na podchlazení v Malešicích, druhý v Řepích," informovala mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Od začátku letošní zimy podle jde o šestý a sedmý smrtelný případ podchlazení.

K prvnímu případu vyjížděla záchranná služba dnes ráno do lesíka v Malešicích. Lékařka už jen konstatovala smrt čtyřicetiletého mužeí. Na následky podchlazení zemřel také devětatřicetiletý muž, který pobýval v drážním domku v Řepích. Zda šlo o bezdomovce, zatím není jasné.

V Moravskoslezském kraji se zhoršila kvalita ovzduší 

Také ve středu v Ostravě umrzl pětapadesátiletý muž, pravděpodobně bezdomovec. Náhodný kolemjdoucí ho našel ležet za Domem kultury města Ostravy.

Kvůli špatným rozptylovým podmínkám se v pátek v Moravskoslezském kraji zhoršila kvalita ovzduší. Denní koncentrace polétavého prachu odpoledne i více než trojnásobně překračovaly stanovený limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Dnes a během noci na sobotu meteorologové nepředpokládají vzhledem ke stávajícímu počasí významnou změnu, a hodnoty tak zřejmě i nadále zůstanou nadlimitní.

Nejvíc sněhu mají na Šeráku 

Dnes je zatím nejtepleji v Chebu nejvyšší teplota tam dosáhla minus 6,2 stupně Celsia, nejnižší teplotu naměřili meteorologové na Milešovce, a to minus 16,1 stupně. 

Průměrné denní teploty dosahují jen minus deset až minus pět stupňů Celsia, což jsou teploty pět až devět stupňů pod normálem. Chlad do Česka přináší vlhký arktický vzduch proudící kolem rozsáhlé oblasti nízkého tlaku vzduchu nad centrálním Středomořím.

Po neobvykle dlouhém a teplém podzimu přineslo ochlazení do Česka i sníh. Nejvíc ho leží na Šeráku, a to 35 centimetrů, na Churáňově nasněžilo 27 centimetrů, v Krkonoších leží sněhová pokrývka do deseti centimetrů.

V Praze naměřili meteorologické stanice šest centimetrů sněhu, v Pardubicích dosahuje výška sněhu tři centimetry, v Českých Budějovicích mají jen lehký centimetrový poprašek.

Chladné počasí potrvá podle předpovědi do neděle, od pondělí se pak začne postupně oteplovat. V úterý se dostanou teploty nad nulu, takže sníh začne odtávat.

Na Štědrý den by se měly kolem nuly pohybovat i noční teploty. K tomu předpovídají meteorologové déšť.
Související