Nosorožci přistanou v keňském hlavním městě Nairobi a poté ještě zamíří naloženi v kamionech do 150 kilometrů vzdálené rezervace Ol Pejeta. V neděli dopoledne by měli být na místě. Za přibližně 24 hodin urazí více než 6000 kilometrů. Transport začal v sobotu dopoledne v dvorské zoo.

"Nosorožci dostali lehká sedativa, přeci jen jsou zvyklí na klid a dnes byl kolem nich pořádný ruch," řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková. Transport ze Dvora Králové na pražské letiště se podle ní obešel bez problémů. "Zvířata jsou v naprosté pohodě," dodala.

Zoologové se snažili nosorožcům připravit co možná největší komfort. Kamiony byly vyhřívané, v boxech byla podestýlka, krmivo a napájení. Stravu, na kterou jsou zvyklí z Česka, budou dostávat i nějaký čas v Africe. Pracovníci zoo vezou do Keni zásoby a budou zvířata sledovat v rezervaci minimálně do konce ledna.

Podle mluvčí zoo je nyní pro transport ideální roční období. V části Afriky, kam čtveřice míří, je v současnosti 20 stupňů Celsia, což měli nosorožci i ve stájích. Chodili v zimě do výběhů, takže je v novém domově nemohou v noci zaskočit teploty kolem nuly.

Transport je pokusem o záchranu druhu

Transport má ale i své odpůrce. Sdružení Safari Archa 2007 považuje za lepší řešení asistovanou reprodukci. Zoologové naopak věří tomu, že hormonální hladina samic by se mohla v Africe dostat na normální úroveň a mohly by zabřeznout. Odchov v zajetí se za posledních devět let nezdařil.

Tento druh nosorožce je na prahu vyhynutí, proto už nechtěli odborníci dál váhat. V zajetí žije kromě šesti dvorských nosorožců ještě samec a samice v americkém San Diegu. Podle posledních informací údajně v Súdánu odborníci objevili tři jedince, samce, samici a mládě. Pokud jsou informace správné, pokusí se je převézt do rezervace, kam míří nosorožci z dvorské zoo, řekla Myslivečková.


Dvorská zoo vybrala na cestu osmatřicetiletého samce Súdána, devětadvacetiletého samce Suni a dvacetiletou samici Nájin a devítiletou Fatu. Súdán se jako jediný narodil ve volné přírodě, ostatní nosorožce se podařilo odchovat ve dvorské zoo. Nosorožci bílí se dožívají přibližně 40 až 45 let.

"S financováním akce nám pomáhaly různé světové organizace působící v oblasti ochrany druhů. Hrubý odhad je, že za tři roky si projekt vyžádá pět milionů korun. Nosorožci zůstávají majetkem zoo. Pokud se jednou narodí víc mláďat, je možné, že se některé někdy do zoo vrátí," řekla Myslivečková.