Tři králové jsou důležitým církevním svátkem a právě při takových příležitostech Vatikán obvykle výměny oznamuje. "Právě třeba svátek Zjevení Páně (Tři králové), to je druhý vánoční vrchol, že třeba tohle by mohlo být," řekl ČT Vlk.

Arcibiskupem pražským jmenoval Vlka v roce 1991 předchozí papež Jan Pavel II. Před dvěma lety, kdy Vlkovi bylo 75 let, podal jako všichni katoličtí biskupové v tomto věku podle církevního práva papeži Benediktu XVI. rezignaci na svůj úřad. Papež ji tehdy nepřijal a prodloužil mu mandát o dva roky, které vypršely letos.

O termínu jmenování se spekuluje už dlouho. Hovořilo se například o prvním listopadovém týdnu, také o dnech kolem listopadových výročí - 20 let od pádu komunismu a od svatořečení Anežky České. Později se mluvilo o předvánočním čase a začátku příštího roku.

Ústředí katolické církve vybírá Vlkova nástupce ze tří českých biskupů. Jména mají zůstat v tajnosti. Předpokládá se, že nejvážnějšími kandidáty na místo kardinála, který na konci roku odejde na odpočinek, jsou olomoucký arcibiskup Jan Graubner, královéhradecký biskup Dominik Duka a litoměřický biskup Jan Baxant.
Související