Volbou děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se bude zabývat Ústavní soud (ÚS). Neúspěšný kandidát Karol Hrádela podal stížnost proti jmenování bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila děkanem. Potvrdila to mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Advokát Hrádela tvrdí, že Pospíšil funkci získal nestandardním způsobem. Podal kvůli tomu také správní žalobu. V ústavní stížnosti namítá, že byl porušen zákaz diskriminace a porušeno právo na rovné podmínky přístupu k voleným a jiným veřejným funkcím. Stížnost dostal jako zpravodaj na starosti předseda soudu Pavel Rychetský.

Pospíšil: Hrádela se chce zviditelnit 

Ve správní žalobě Hrádela mimo jiné upozornil na to, že škola umožnila odevzdávat návrhy kandidáta na děkana Pospíšilově sekretářce. Ta prý není nezúčastněnou osobou. Žalobu podal minulý týden ke Krajskému soudu v Plzni. Pospíšil za tím vidí snahu Hrádely zastavit reformy na fakultě.

Pospíšila jako kandidáta na děkana zvolil akademický senát poté, co pro něj hlasovalo 11 senátorů z 18. Hrádela dostal v tajné volbě šest hlasů. Funkce se uvolnila po vypuknutí velkého skandálu na plzeňských právech.

V souvislosti s plagiátorskou kauzou odstoupili děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Nikdo jiný se o pozici děkana neucházel.


V Plzni se postupně ukázalo, že fakulta nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder, objevily se problémy s uznáváním studia ze zahraničních univerzit. Část lidí školu absolvovala nestandardně rychle.

Pospíšil školu před jmenováním děkanem vedl jako pověřený šéf. Chce být krizovým manažerem a nehodlá v Plzni zůstat do konce svého volebního období. Připravuje řadu reformních kroků.