Policisté, hasiči celníci, vězeňská správ, pracovníci Bezpečnostní informační služby a úřadu pro zahraniční styky a informace budou v příštím roce pobírat stejný plat jako letos. V pondělí o tom rozhodla vláda, po jednání kabinetu zprávu prezentoval premiér Jan Fischer.

Původně ministerstvo vnitra navrhovalo snížení platů hasičů a policistů o 5,5 procenta, ale poslanci při hlasování o konečné podobě státního rozpočtu navýšili na tento účel objem dostupných prostředků. Vláda následně přijala příslušné opatření pro příslušníky bezpečnostních sborů, aby platy nemusely být sníženy. V příštím roce zůstanou stejné jako letos.

Fischer oznámil, že rozhodnutí kabinetu není "nijak dramatické" a pouze představuje reakci na hlasování ve sněmovně.  

Kvůli zamýšlenému snižování platů demonstrovaly odborové organizace policistů i hasičů 10. prosince. Tvrdily, že by snížení platů mohlo negativně ovlivnit personální situaci policejního i hasičského sboru. Do pražských ulic se jich sjelo na dva tisíce.

Sněmovna v září schválila v rámci vládního úsporného balíčku pokles platů ve veřejném sektoru. Přes veto Senátu také prosadila čtyřprocentní pokles platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců.

Poslanci levicových stran ale při schvalování rozpočtu ve sněmovně prosadili navýšení prostředků na platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Nyní tedy klesnou pouze platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Proti tomu se ale ohradily Soudcovské unie a Unie státních zástupců. Podle nich je pokles mimo celospolečenskou solidaritu. Organizace také upozornily, že by se soudci nebo státní zástupci mohli domáhat zachování svých platů soudní cestou.

Soudci už v minulosti v podobných případech uspěli. Speciální zákony jim kvůli úsporám ve státním rozpočtu odebraly 13. a 14. platy, ale Ústavní soud rozhodl, že stát je musí vyplatit. Ústavní soudci v těchto případech odkázali na nutnost dodržení zásady nezávislosti soudců. Odebrání jejich platů by ji podle Ústavního soudu mohlo ohrozit.


Jak bude vypadat státní rozpočet na rok 2010? Podívejte se v následující animaci. 

 

Související