Většina občanů se podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění domnívá, že vláda se nedostatečně stará o sociální situaci rodin s dětmi. Myslí si to 53 procent lidí, 38 procent považuje její přístup za přiměřený a čtyři procenta míní, že vláda věnuje těmto rodinám příliš mnoho pozornosti.

V porovnání s loňskem se názory občanů na tuto oblast výrazněji nezměnily, nicméně podle CVVM lidé méně podporují snížení daní u osob s nezaopatřenými dětmi, novomanželské půjčky, provozování družin u každé základní školy a zvýšení přídavku na děti.

Z konkrétních opatření podporuje devět lidí z deseti pružnou pracovní dobu a zkrácené pracovní úvazky pro rodiče s malými dětmi. Čtyři pětiny podporují snížení daní pro osoby s nezaopatřenými dětmi, zvýšení počtu mateřských školek, novomanželské půjčky, provozování družiny u každé základní školy či zvýšení přídavku na děti.

Společné zdanění manželů podporuje 70 procent a zvýšení počtu jeslí 62 procent občanů. Ženy častěji než muži dávají přednost zvýšení počtu jeslí a mateřských školek a provozování družin u základních škol a podporují pružnou pracovní dobu, částečný úvazek a zvýšení přídavků na děti.

Průzkum dále ukázal, že lidé do 30 let věku se k problematice neumí vyjádřit a volí odpověď "nevím". Naopak lidé ve věku 30 až 44 let většinu opatření podporují.

Další průzkum CVVM se týkal sociálních výdajů a zjistil, že za nejvíce podfinancované považují obyvatelé zajištění dávkami v nemoci, při úrazu a v invaliditě, které za nízké považuje 68 procent lidí. Prostředky na podporu bydlení a na zajištění ve stáří hodnotí jako nízké 57 procent a na dávky rodině 55 procent dotázaných.


Téměř tři čtvrtiny občanů považují za potřebnou změnu systému důchodů, jen 13 procent zastává opačný názor. Podle STEM naznačují odpovědi na tuto otázku vůli pro změně a vnímání její potřebnosti, avšak nevypovídají o tom, jaká změna by to měla být.

Oba průzkumy se uskutečnily od 2. do 11. listopadu 2009. Bylo při nich dotázáno 1082 lidí starších 15 let.