První přípravný zápas na světový šampionát hokejistů do dvaceti let českému týmu vyšel. V kanadském Moose Jaw zdolal po samostatných nájezdech 3:2 USA, jednoho z favoritů mistrovství. Utkání rozhodl Michal Hlinka, jenž jako jediný proměnil svůj pokus. Velkou zásluhu na výhře českého mužstva měl brankář Jakub Sedláček, který si kryl 42 střel amerických hráčů a byl vyhlášen hráčem zápasu.

Tým trenéra Jaromíra Šindela přitom zápas začal dobře - už ve druhé minutě vedl gólem Tomáše Kubalíka. Američané, pro které byl zápas generálkou na šampionát, ve druhé třetině v přesilové hře vyrovnali. Ale Šindelův celek ještě ve druhé části hry poslal opět do vedení Hlinka.

Soupeř znovu dokázal odpovědět a utkání i díky výbornému Sedláčkovi dospělo do prodloužení. Zlínský gólman podržel své spoluhráče i ve dvojnásobné přesilovce USA a dařilo se mu také při nájezdech, ve kterých jej nepřekonal ani jeden z trojice Američanů. Na české straně se trefil Hlinka.

Český tým čeká před startem šampionátu ještě jedno přípravné utkání. Dnes v noci evropského času nastoupí proti hlavnímu favoritovi turnaje Kanadě.

Těžká skupina

V základní skupině šampionátu bude česká reprezentace bojovat o jedno ze tří postupových míst v konkurenci Ruska, Švédska a Finska. První zápas v turnaji český celek sehraje 26. prosince se Švédskem. Kouč Šindel, je ale o postupu přesvědčen a včerejší výsledek jeho optimismus podtrhuje. "Nepřemýšlím o tom, na čí úkor postoupíme - zkrátka budeme mezi třemi postupujícími," řekl ještě před zápasem s USA.

Česká republika - USA 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0) Branky a nahrávky: 2. Kubalík (Kousal, Kovář), 35. Hlinka (Kubalík, Kousal), rozhodující nájezd Hlinka - 23. Kreider (Donovan, Schroeder), 47. Bourque (McRae, Palmieri).