I několikačetné zlomeniny si někteří lidé způsobili ve středu kvůli pádu na zamrzlém chodníku nebo silnici. Do 14. hodiny museli například pražští záchranáři ošetřit asi 70 lidí, kteří se zranili pádem.

Sanitka v metropoli vyjíždí běžně za celý den k 250 až 300 případům, den před Vánoci evidovali dispečeři 220 výjezdů za necelých 12 hodin.

Ledovka v Praze naplno zaměstnávala záchranku i ambulance. Kvůli výraznému nárůstu práce musela ráno záchranná služba povolat záložní tým lékařů.

Lékaři na plné obrátky

Nejvíce práce měli záchranáři podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové kolem sedmé hodiny, poté se situace začala uklidňovat a záchranáři již vyjížděli pouze k ojedinělým případům.

Nejčastěji si lidé pádem poranili ruce, nohy, páteř a hlavu, oběťmi jsou především starší lidé, kteří mají horší stabilitu. Asi osm z nich si zlomilo nohu v krčku. "Postihuje to ale celé věkové spektrum," dodala Ernestová.

Na chirurgické ambulanci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) byl podle mluvčí Petry Pekařové od rána velký nápor pacientů se zlomeninami rukou nebo nohou, s naraženinami po celém těle a s rozbitými hlavami.

"Přichází mnohonásobně více zraněných než obvykle, na poraněních se podepsala ledovka. Lékaři a sestry se od rána nezastavili, ambulance jede na plné obrátky," řekla ČTK Pekařová. Část pacientů dovážejí sanitky, pacienti ale přicházejí i sami nebo je přivážejí k ošetření jejich příbuzní.

V noci bude znovu mrznout

Předpověď počasí varuje před dalším náledím ve středu večer a ve čtvrtek ráno. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro všechny kraje do 10. hodiny.

Během noci na Štědrý den se přechodně vyjasní a při dešti se bude na podchlazeném zemském povrchu tvořit místy ledovka, varují meteorologové, častější výskyt tohoto jevu bude v Čechách.

Nejnižší teploty se v noci budou pohybovat v rozmezí od plus jednoho do minus tří stupňů Celsia. Přes den bude zataženo až oblačno, místy slabý déšť. Mělo by se oteplit. Rtuť v teploměrech se bude pohybovat kolem pěti stupňů, na Moravě a ve Slezsku může vystoupit až k deseti stupňům.

Výhled na další dny naznačuje, že na Boží hod vánoční se i noční teploty dostanou nad bod mrazu, o víkendu by měla do Česka přijít další vlna mírného ochlazení.

Solit je zakázáno

Zatímco důležité vozovky stihli silničáři ošetřit proti námraze ještě v noci, chodníky zůstaly ráno kluzké. Lidé proto chodili často po silnicích. Technická správa komunikací (TSK) má podle svého tiskového mluvčího Tomáše Mrázka od rána v ulicích na 1000 zaměstnanců, kteří chodníky posypávají pískem a štěrkem.

"Sype se, sype. Ale tím, jak prší, tak to stéká," řekla ČTK kolem poledne také pracovnice společnosti Komwag, která se stará o chodníky v Praze 2 a v části Prahy 1. Podle Mrázka také někteří lidé posypávají chodníky u svých domovů solí, která je zakázána. "Většina soukromníků vyhlášku nerespektuje," řekl.

Takzvaná sněhová brigáda Prahy 6, která má na starosti v zimních měsících úklid chodníků, bude v této městské části chodníky posypávat štěrkem možná až na Štědrý den. Závisí to od toho, jestli se zjistí, že ledovka je víc než na polovině území Prahy 6. V takovém případě by alespoň někteří brigádníci mohli začít posypávat chodníky ve středu večer, řekl radní Prahy 6 Jan Záruba.

Obleva na sjezdovkách

Minulý týden zahájila většina českých skiareálů lyžařskou sezonu. Před vánočními svátky jsou dobré podmínky především na svazích v Čechách. Na Štědrý den budou navíc vleky jezdit se slevou.

Naopak Pardubicko a severní a střední Morava mají po oblevě potíže se sněhem a v provozu jsou tam jen některé vleky. Klesl tam i počet návštěvníků. Na Královéhradecku zvýšila Horská služba lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň z pětibodové škály.