Charitativní organizace Naděje ve svém středisku v Praze 2 U Bulhara dnes o Štědrém dnu rozdává na 240 svátečních obědů lidem bez domova. Je možná ale letos naposled, protože Naději v květnu 2010 končí smlouva a vedení městské části Praha 1 chce mít na pozemku, kde stojí několik mobilních buněk Naděje, záchrannou službu, řekla ČTK ředitelka střediska Petra Lakatošová.

V mrazech k nezaplacení

Středisko je podle Lakatošové plně vytížené. Každý den do něj dochází 300 až 350 lidí, kterým pracovníci organizace vydávají kolem 600 jídel. Když jsou velké mrazy, tak je středisko otevřené i přes noc a kolem stovky lidí v něm najde úkryt před zimou. "Takže velice stojíme o to, aby toto středisko mohlo dál sloužit lidem bez domova," uvedla ředitelka.

Středisko stálo kolem 11 milionů korun, které poskytlo ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s pražským magistrátem. Praha navíc poskytla pozemek. Naděje nyní žádá o prodloužení smlouvy Prahu 2, které pozemek patří. Lakatošová soudí, že by mohla stát záchranná služba na nedalekém volnem pozemku a Naděje by s ní v mnoha u sociálních případů spolupracovat.

Nejdříve slovo Boží, pak koledy, nakonec řízek

Klienti, jak v Naději bezdomovcům říkají, dnes trpělivě čekali před střediskem. Rozděleni jsou do třech skupin po osmdesáti. Pokaždé začne slavnostní jídlo podle Lakatošové poselstvím z Bible, které má bezdomovcům přiblížit pravý smysl Vánoc. Následují koledy a pak si pochutnávají na řízku se salátem, cukrovinkách a ovoci. Na cestu dostane každý návštěvník střediska dárky. Jsou to praktické věci potřebné do zimního počasí, ale i nějaké sladkosti. Tento rituál se až do večera zopakuje třikrát.

Středisko má podle Lakatošové připraveny potravinové balíčky i pro další sváteční dny a na neděli bohoslužbu.

Související