Armáda ke konci roku propustí 1350 vojáků z povolání a 1381 občanských zaměstnanců. Dále bylo zrušeno 1728 neobsazených tabulkových míst. Resort musí šetřit, neboť má pro příští rok zhruba o deset miliard nižší rozpočet než letos.

Ministerstvo obrany v úterý upřesnilo zprávu agentury ČTK z předchozího dne, které údaje poskytla Jindřiška Verešová z tiskové služby resortu. "Není pravda, že z armády bude v rámci snižování počtů propuštěno 4000 osob," uvedl Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva.

Snižování počtu zaměstnanců oznámil ministr obrany Martin Barták již v létě. Tehdy vyšlo najevo, že kvůli vládním úsporným opatřením se sníží obranný rozpočet státu. Ještě loni přitom vláda odsouhlasila střednědobý výhled rozpočtu resortu s limitem pro rok 2010 o více než deset miliard vyšším. Nakonec se tedy obrana bude v roce 2010 muset spokojit zhruba s 49 miliardami korun.

Nákupy za miliardy

I přes škrty bude armáda nadále akceschopná, řekl před časem Barták. V případě nutnosti dalších úspor by už se ale Česká republika musela zamyslet nad tím, jak přehodnotit své současné obranné ambice, dodal ministr.

Úspory se zatím příliš nedotýkají nákupů vojenské techniky. Ministerstvo obrany v prosinci podepsalo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za více než 3,6 miliardy korun. Zastaven nebude ani nákup 107 transportérů Pandur II, za které vojáci v příštích letech zaplatí celkem 14,4 miliardy korun.

Armáda má například také získat celkem čtyři transportní letouny Casa C-295M za 3,5 miliardy. Obrana již pro potřeby zahraničních misí nakoupila bezpilotní průzkumné letouny Raven a Skylark II.