Zvolení Ivana Haška předsedou fotbalového svazu zažehlo v Česku jiskru nezřízeného optimismu, která v květnu proletěla srdci tisíců zapálených fanoušků i většiny těch, co se v zemi pod Řípem kolem fotbalu motají.

Konec košťálovské arogance, vymýcení korupce, záchrana rozpadajícího se reprezentačního týmu. To všechno se od Haška čekalo.

Takřka bezmezné nadšení plné naděje, které bývalý reprezentant v souvislosti s českým fotbalem vyvolal, v tu chvíli dokonce komentátorům připomnělo i Ameriku, před prezidentskými volbami bezhlavě zamilovanou do Baracka Obamy.

Ta paralela je ovšem funkční i v dalším ohledu: od obou mužů s dokonalou image čekali jejich rozdychtění přívrženci okamžité zázraky. A v obou případech po čase logicky přišlo vystřízlivění...

Haškovy reformy

"Nehodlám přistoupit na žádné intriky, slibuji přísnou a spravedlivou ruku," slíbil Hašek v květnu valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), která ho obrovskou většinou zvolila do čela největšího spolku v zemi.

Učinila tak čtyři roky poté, co mu v předchozích volbách řekla NE. A dala přednost šedivému funkcionáři Pavlu Mokrému a fanoušky neoblíbenému podnikateli Vlastimilu Košťálovi. Ten se nechvalně proslavil bagatelizací korupce ve fotbale. A jeho hlavní zájem se zjevně upíral k projektu Národního stadionu. Ten se měl stavět na Letné, na pozemcích, které Košťál ještě jako šéf Sparty získal od státu tak výhodně, že se o to velmi zajímala i policie...

"My musíme lidi přesvědčit, že pracujeme pro fotbal. A ne proto, abychom se díky němu sami obohatili," našel Hašek snadno prvek, jímž se vůči svým nepopulárním předchůdcům rázně vymezil.

"Ivan Hašek, to je jediný člověk, který může český fotbal vyvést z temného údolí. Fotbalu rozumí, zná ho jako bývalý kapitán národního týmu i jako trenér, ví, co náš sport potřebuje," hlásal někdejší reprezentant Ladislav Vízek a snad 99 procent dalších internacionálů, trenérů či hráčů mu přizvukovalo.Ivan Hašek

A Hašek skutečně začal činit takové kroky, na něž jeho předchůdce ani nenapadlo pomyslet. Nový boss například na svazu zřídil sportovní úsek, který určuje jednou metodiku přípravy mládežnických reprezentací. Zavedl také u profesionálů povinné kontroly srdečního svalu, zahájil spolupráci se sázkovými kancelářemi, aby se zamezilo riziku domluvených výsledků.

"Mladí dravci" přibrzdili let

Fanoušky ale hlavně zajímala záchrana špatně rozehrané kvalifikace o postup na MS 2010 do Jihoafrické republiky.

Když Slavia neuvolnila kouče Jarolíma, jmenoval Hašek trenérem reprezentačního týmu sebe sama. Jeho spasitelská mise ale vyšuměla hned zkraje, když se fotbalistům nepodařilo zvítězit na Slovensku a legendární útočník Koller byl ze své odříznuté pozice na hřišti frustrován tak silně, že sotva se do národního týmu vrátil, hned se s ním zase nadobro rozloučil.

Když posléze Hašek tak trochu po diktátorsku dosadil do role reprezentačního kouče svého kamaráda Michala Bílka, žádné velké jásání už neproběhlo. A poté, co "mladí dravci", jak je nový kouč nazval, udělali veleostudu na turnaji v Emirátech, už vůbec ne.

Je zřejmé, že vedle reprezentace je druhým zásadním problémem českého fotbalu jeho financování. Hašek teprve před nedávnem zveřejnil svou strategii v tomto směru. Sestavuje tým lobbistů ze sportovního prostředí, který by měl napříč politickým spektrem jednat o tom, aby se za pomoci státu dostat do sportu více peněz. Systém totiž dusí neschopnost Sazky platit dluhy za stavbu vysočanské arény a zároveň financovat sport.

Lobbistický tým kromě Haška tvoří Pavel Telička (ragby), Miroslav Jansta (basketbal), Ivo Kaderka (tenis) a Tomáš Král (hokej).

Zda Ivan Hašek vede český fotbal k zářivějším perspektivám, bude viditelnější už v příštím roce.

Haškovy kroky, které mají pomoci českému fotbalu

Šmicer manažerem
Rozklížené vztahy uvnitř národního týmu, aféry spojené s bujarými večírky, ztráta důvěry fanoušků. Všechny tyhle nemoci by v reprezentaci měl léčit její nový manažer. Hašek pro tuhle funkci získal Vladimíra Šmicera, člena slavné hráčské generace.

Konečně sportovní úsek
Českomoravský fotbalový svaz byl donedávna asi jedinou asociací v Evropě, která takové oddělení neměla. Není divu, že po metodické stránce českému fotbalu ujížděl vlak. Do funkce technického ředitele dosadil Hašek Dušana Fitzela.

Proti falešným sázkám
Haškovo vedení svazu navázalo spolupráci s tuzemskými sázkovými kancelářemi. Ty by fotbalu měly hlásit každou podezřele vysokou sázku, která by mohla znamenat domluvený výsledek.

Na svou soutěž nesázej!
Jako prevenci proti podvodům Hašek připravuje i změnu disciplinárního řádu, který zakáže fotbalistům, trenérům, funkcionářům i rozhodčím sázet na zápasy v soutěži, v níž sami působí.

Fotbalový ombudsman
Hašek připouští, že řešit komplexně a účinně problém korupce ve fotbale, zejména v nižších soutěžích, je extrémně obtížný úkol. Každopádně hodlá zřídit funkci fotbalového ombudsmana, který by se všemi stížnostmi z této oblasti zaobíral.

Kontroly srdečního svalu
Foe, Feher, Puerta... To jsou jen tři jména z černého seznamu fotbalistů, kteří se v posledních letech zhroutili na hřišti a zemřeli, neboť se nevědělo, že trpí srdeční vadou. Hašek českým profesionálům nařídil povinné kontroly.

Bezpečné branky
Občas i v Česku docházelo k případům, kdy fotbalová branka spadla na dítě a způsobila mu vážné zdravotní problémy, nebo i smrt. Hašek chce postupně všechny branky vyměnit tak, aby byly z bezpečnějšího materiálu a navíc dobře ukotvené.