Nejcitelněji se změny ve vyplácení mateřského příspěvku dotknou matek s nižším příjmem. Žena s platem kolem 14 tisíc hrubého začne totiž od ledna pobírat 7470 namísto 9690 korun, což je o 23 procent méně.

U matek s vysokým příjmem klesne dávka méně, asi o 18 procent, bude to ale vyšší částka. Matky, které dosud pobíraly 28 890 korun, přijdou o 5400 korun.

Poslanci se na poslední chvíli snažili úsporné opatření změnit a zaručit matkám stejnou výši mateřské jako v roce 2009. Lidovecký návrh prošel ve Sněmovně do druhého čtení.

Na vlastní kůži pocítí změnu například i Jitka Pajurková, která na mateřskou dovolenou nastoupila v říjnu. Snížení příspěvku pro ni není dobrou zprávou, ale nepokládá to za tragédii.

"Mám štěstí, protože nejsem sama, žiju s manželem. Takže rodinný rozpočet to zas tak moc nezasáhne," řekla v rozhovoru pro HN.

"Celkově si ale myslím, že snižovat mateřskou není zrovna tou nejšťastnější cestou k šetření. Rozumím tomu, že někde stát výdaje škrtnout musí, ale je otázka, jestli právě maminky s malými dětmi jsou tou správnou skupinou," kroutí hlavou Pajurková.  

Rodičovská zůstane 

Rodičovský příspěvek v lednu ale zůstane stejný jako letos. Stát bude nadále vyplácet 3800, 7600 nebo 11 400 korun.

Řada rodin pocítí i snížení přídavků na děti. Co jedno dítě, to minus padesát korun. Některé rodiny o přídavky dokonce úplně přijdou. "O přídavky přijde asi 32 tisíc dětí v rodinách s čistým příjmem v rozmezí 2,4 až 2,5násobku životního minima. Těch je asi 15 tisíc," říká mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Jedna taková rodina se třemi staršími dětmi přijde až o 2250 korun. Přídavky na děti totiž nyní činí od 550 do 750 korun.

Janotův balíček úspor

Snížení mateřského příspěvku je součástí schváleného balíku úsporných opatření snižujících deficit veřejných financí. V příštím roce dostanou matky v průměru o 15 procent méně.

Pohorší si také lidé, kteří jsou doma s nemocným dítětem (na takzvaný paragraf). Dosud dostávali lidé prvních šest dní 60 procent platu. Nově to bude takto: první tři dny nic, čtvrtý, pátý a šestý den 60 procent platu, pak opět nic.