Předseda ODS Mirek Topolánek i lídr konkurenční ČSSD Jiří Paroubek se v novoročních zdravicích, které zveřejnili na svých internetových stránkách, nevyhnuli politickým vzkazům.

Topolánek začal krátký novoroční vzkaz tradičním přáním zdraví a štěstí. Vzápětí ale přešel k ostrému zhodnocení letošního roku, který prý pokládá "za nejhorší za dvacet let od revoluce". České republice popřál "trochu štěstíčka", aby se v novém roce podobným problémům vyhnula.

Šéf ODS už dříve hovořil o tom, že po jeho úspěšném vykročení do českého předsednictví Evropské unie, přinesl letošní rok několik neblahých událostí, které vyústily ve všeobecnou frustraci Čechů. Ve výčtu letošních "ran" jmenuje především svržení svého kabinetu uprostřed českého předsednictví a zrušení podzimních předčasných voleb.

Topolánek v novoročním pozdravu také lidem poradil, aby věřili sami v sebe, normální selský rozum a v to, co dělají. Přál by si prý, aby lidé méně četli noviny, poslouchali rádio a sledovali televizi a "pokud už to dělají, aby tomu proboha nevěřili".

 

Paroubek uplynulý rok bilancoval jen v soukromé rovině. "Pro mě osobně byl rok 2009 zvláštní. Narodila se nám dcera a těším se, že prožijeme společně první Vánoce," řekl ve videozdravici zveřejněné na webových stránkách ČSSD. Příští rok podle něj bude rokem velkého rozhodování.

Paroubek přitom nepřímo vyzval voliče, aby ve sněmovních volbách dali přednost jeho straně. "Věřím, že si lidé správně vyberou, jakou cestu si zvolí, aby oni i jejich rodiny a blízcí mohli žít ve státě, který myslí na své občany a pomůže jim i v dobách složitějších, v dobách jako je tato," řekl.


Topolánek a Paroubek pro své novoroční pozdravy zvolili zcela odlišné aranžmá i tón. Topolánek se před kameru postavil v šále a čepici na chodníku v centru Prahy. K občanům hovořil naprosto civilně a neodpustil si ani trochu své obvyklé ironie.

Paroubek naopak novoroční pozdrav pojal ve slavnostním stylu. Na stole, za nějž usedl, stála vánoční hvězda a svíčka. Krátký proslov pronesený patetickým tónem podbarvovala barokní hudba.
Související