Důvěra amerických spotřebitelů v prosinci vzrostla a její index se vyhoupl na tříměsíční maximum. Ukazatel spotřebitelských očekávání přitom vystoupil nejvýše za dva roky, sdělila soukromá výzkumná organizace Conference Board.

Index důvěry Conference Board navázal na listopadový nárůst a stoupl o 2,3 bodu na 52,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že index vystoupí na 52,5 bodu. Index zůstává krátce po skončení silné ekonomické recese hluboko pod úrovní zhruba 90 bodů, která obvykle odpovídá dobré ekonomické situaci.

Index očekávání stoupl o více než pět bodů na 75,6 bodu. Dostal se tak nejvýše od prosince 2007. Zlepšila se rovněž jedna stránka hodnocení pracovního trhu, kde klesl podíl těch, kdo si myslí, že "je těžké získat práci", o 0,6 procentního bodu na 48,6 procenta. Naopak podíl těch, kdo říkají, že "pracovních míst je dostatek", klesl na 2,9 procenta, nejméně od února 1983.


Velmi špatné také zůstává u spotřebitelů hodnocení současné situace ekonomiky. Jeho index dále klesl na 18,8 bodu z listopadových 21,2 bodu, což byla rovněž nejnižší hodnota od počátku roku 1983.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru