Server Deník Referendum v pátek přiznal, že údajný únik novoročního projevu prezidenta Václava Klause byla mystifikace. Chtěl tak prý rozproudit diskusi o tom, zda by se měly Klausovy názory "vůbec akceptovat jako součást seriózní debaty".

Pražský hrad pravost textu od počátku popíral. Server, v jehož čele stojí někdejší šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka, se dnes omluvil všem, kterých se mohla čtvrteční mystifikace dotknout.

"Zpráva o tom, že se redakci dostal do ruky projev prezidenta Klause, ani text projevu sám, nebyly pravdivé," uvedl Deník Referendum. Text údajného letošního Klausova projevu podle něj prakticky doslovně kopíroval novoroční projev z roku 2006, obsahoval pasáže i z dalších novoročních projevů i čtrnáct dní starého Klausova proslovu.

Mystifikace tak podle něj měla upozornit "na nesmyslnost Klausových názorů, plytkost jeho myšlení a chudobu jeho jazyka".

"Jeho novoroční projevy jsou skutečně jeden jako druhý. Pokud v tom dnešním na poslední chvíli udělá nějaké změny, těžko mu to uškodí, na druhou stranu asi ani nepomůže," cituje server Patočku.

Čtvrteční zpráva podle serveru obsahovala i skutečné výroky politologů Jiřího Peheho a Lukáše Jelínka, "kteří oba věděli, čeho se účastní". Naopak "součástí hry" byl prý citát prezidentova tajemníka Ladislava Jakla vyhrožující žalobou za zveřejnění projevu a reakce šéfredaktora Patočky na tuto výhrůžku.

"Nepodařený apríl" 

Mluvčí Hradu Radim Ochvat po zveřejnění údajného projevu uvedl, že není autentický. "Podobný styl humoru bychom spíše očekávali 1. dubna," sdělil mluvčí ČTK. Prezidentův projev zazní v přímém přenosu několika televizí od 13:00. 

Projev na serveru se opíral především do Evropské unie. "Éra, kdy byla o evropské integraci povolena jen jedna jediná pravda, dávno skončila." konstatoval.

Dokument se také dotkl kauzy plzeňských práv. Podle něj všechny poučuje o tom, že klesá úcta veřejnosti k právu.

"Za takřka sedm let svého prezidentství jsem dostal k podpisu přes osm set zákonů. (...) Tím je zužován prostor pro svobodné jednání a podnikání lidí, tím klesá úcta k zákonům a k jejich dodržování," uvádí se ve zveřejněném dokumentu.

Nejtvrdší slova mířila na adresu ekologů, kteří upírali své naděje ke kodaňským jednáním: "Fakt, že tam nedošlo k žádné dohodě pod záminkou nesmyslného 'oteplovacího' alarmismu, znamená obrovsky mnoho pro naši svobodu i naši prosperitu."

Související