Byl to relativně klidný Silvestr, shodují se čeští policisté, hasiči a záchranáři. Například v Praze hasiči vyjížděli od čtvrtečního do pátečního rána celkem osmatřicetkrát, přičemž běžně absolvují kolem dvaceti zásahů.

Záchranáři ošetřovali opilé lidi, popáleniny od petard i lidi zraněné při potyčkách. Hasiči často vyjížděli k požárům popelnic a kontejnerů, hořely i domy včetně jedné restaurace se silvestrovským programem. Dnešní dopravní nehody si podle dostupných informací zatím vyžádaly dva lidské životy, jeden zřejmě opilý muž se utopil.

První tragický případ se odehrál dvě hodiny po půlnoci v Lipolticích na Pardubicku, kde narazil pětadvacetiletý řidič do stromu a na místě zemřel. Ve vozidle cestoval sám. Do stromu narazil asi o tři hodiny později i třicetiletý řidič u Pluhova Žďáru na Jindřichohradecku. Také on zraněním podlehl.

Tragicky skončily silvestrovské oslavy pro třicetiletého muže z Otrokovic na Zlínsku. Muž se šel se svou ženou po nočních oslavách projít k řece, u malého splavu ale po údajných rozepřích skočil do vody. Pátrali po něm hasiči i policisté, z vody jej asi až po hodině vytáhli mrtvého. Do řeky chtěla z mostu skočit i žena nad ránem v Pardubicích. Sebevraždu si nakonec rozmyslela.

Záchranáře po celé zemi zaměstnávali především opilí lidé, s policisty zasahovali i u rvaček a napadení. Nechyběla ani poranění od pyrotechniky. Zřejmě nejkrušnější noc prožili zdravotníci v Moravskoslezském kraji, kde řešili stovky případů. 

Nejvíce požárů se týkalo popelnic a kontejnerů, ale vzplály i domy. Zábavní pyrotechnika například způsobila požár restaurace v Brně-Líšni. Zraněn nebyl nikdo, přestože uvnitř restaurace Havana a v jejím okolí slavili lidé příchod nového roku. Škoda dosáhla milion korun.

V Libereckém kraji zase hasiče zaměstnal požár rekreačního domku v Poniklé na Semilsku. Dům byl prázdný, oheň způsobil škodu za 700 000 korun. Podle policie ho ale zřejmě zapálil zloděj, který dům nejprve vykradl a pak chtěl ohněm zahladit stopy.

Související