Šéf ODS Mirek Topolánek a jeho protějšek z ČSSD, Jiří Paroubek, se opět obviňovali z nekompetentnosti v ekonomice.
Paroubek v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi obhajoval nové sociální návrhy. Topolánek je kritizoval, povedou prý ke zvýšení schodku státního rozpočtu. To si myslí i premiér Jan Fischer.

Paroubek opět zdůraznil, že schodek rozpočtu za loňský rok, který bude podle předběžných údajů 195 miliard korun, je výsledkem vládnutí minulého Topolánkova kabinetu. Hájil přesuny peněz prosazené ČSSD v letošním rozpočtu za 12 miliard korun a další návrhy na vyplacení mimořádného důchodů, vrácení mateřské na loňskou úroveň a proplácení prvních tří dnů nemoci.

Topolánek: Za Fischerem stojíme 

Topolánek za největší populismus označil návrh ČSSD na vyplacení 13. důchodu z dividend energetického gigantu ČEZ. Připomněl, že tyto dividendy jsou příjmem rozpočtu a počítá se s nimi na stavbu dopravní infrastruktury. "Kterou stavbu zastavíte?" tázal se Paroubka Topolánek. Opětovné proplácení prvních tří dnů nemoci pokládá předseda ODS za zločinné.

Proti návrhům na zvyšování rozpočtového schodu je premiér Jan Fischer. Paroubek si nemyslí, že jejich prosazení by bylo důvodem k jeho demisi. "Myslím že premiér se bude chovat zodpovědně," uvedl Paroubek. Bude s ním prý o návrzích hovořit, deficit se podle šéfa socialistů neprohloubí. "Máme návrhy na snížení schodku," dodal Paroubek. 

Topolánek uvedl, že bude za Fischerem stát do konce jeho mandátu. Zopakoval, že ODS premiéra podpoří, když bude chtít odvolat ministry, kteří jsou proti úsporám. Hovořil v této souvislosti o 'Pecinově gerile', tedy ministrech nominovaných do vlády ČSSD. Topolánek doufá, že vláda se proti nových sociálním návrhům postaví. "Jiná vláda do voleb nebude," dodal.

Rozpočtové schodky lze podle Topolánka řešit změnou zákonem daných výdajů - sociální dávky by měly být více cílené, ne plošné - a reformami ve zdravotnictví, sociální oblasti a důchodech. Paroubek opáčil, že ČSSD lidem neslibuje nesmysly, jen zachování současné životní úrovně. "ODS ekonomice této země nerozumí," dodal šéf ČSSD.

Volební systém se nemění. Opět hrozí pat 

Topolánek "neuměl dát rychlou odpověď" na otázku, zda ODS podpoří zrychlené projednání Pecinova protikorupčního balíčku. Jsou v něm podle něho věci dobré, ale i nesmyslné - jako například protikorupční agent. Paroubek se vyslovil pro zrychlené projednávání balíčku podmíněně.

Korupci je nutné řešit podle Topolánka systémově. Hovořil o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na kraje a obce a zamezení anonymním firmám hlásit se o státní zakázky. "Problém je, že se rozděluje hodně peněz a rozdělují se netransparentním způsobem," uvedl předseda ODS. Paroubek označil v balíčku za nejkontroverznější věc protikorupčního agenta. Na ostatních je možné se podle něho dohodnout. 

Oba politici se ale shodli na tom, že se nynější volební systém do jarních sněmovních voleb nezmění. Bývalá Topolánkova vláda navrhla systém, který by posílil malé strany a přinesl bonus pro vítěze voleb, ale narazila. "Je nepravděpodobné, že se shodneme," uvedl Topolánek.

Případný jednokolový jednomandátový systém, jak o něm hovořili občanští demokraté, je podle něho riskantní. "Mohlo by se stát, že ve sněmovně by byla jen ODS, ČSSD a KSČM," podotkl Topolánek.

"V dohledné době asi nebudeme schopni se dohodnout na změně," řekl také Paroubek. Socialisté již dříve přišli s návrhem zvýšit počet volebních krajů ze současných 14 na 18 až 20.

"Jsme ale v patové situaci, protože jestliže po volbách půjdeme do koalice s malými stranami, tak ty si samozřejmě nebudou přát změnu volebního systému směrem k většinovému," dodal šéf socialistů.

Paroubek popřál rivalovi méně štěstí 

Na konci pořadu našli politici čas popřát si k novému roku. Topolánek přál Paroubkovi hodně zdraví, protože politika na něj útočí, menší mediální zájem, zdraví jeho blízkým a čas na výchovu dítěte. "A nechci být jízlivý, aby to nevypadalo, že říkám, že po volbách bude mít času dost," řekl Topolánek.

Od Paroubka vyslechl přání klidu a rodinné pohody, což je prý základ pro dobrý pracovní výkon, a zdraví. "Toho štěstí trochu méně, pane předsedo," uvedl za Topolánkova smíchu šéf ČSSD.

Související