V továrně gumáren Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku v pondělí ráno vybuchly dvě akumulační nádrže na stlačenou páru. Při neštěstí zemřela na místě třiatřicetiletá žena, další muž podlehl způsobeným zraněním později v nemocnici. "Muž zemřel na následky rozsáhlých zranění," uvedl bez bližších podrobností Jaromír Kočí z hradecké chirurgické kliniky.

Další dva lidé byli zranění těžce a 13 lidí utrpělo lehká zranění. ČTK to řekl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Původní informace hasičů hovořily o výbuchu kotle v kotelně. Podle ředitele hradecké záchranné služby Ladislava Žabky se po výbuchu propadla střecha, která lidi zasypala.

Škody podle policie půjdou do milionů korun. Příčiny výbuchu policie vyšetřuje. Zatím tak není jasné, zda šlo o technickou závadu nebo něčí pochybení. Tlaková vlna od výbuchu převrátila kamion, který u něj stojící ženu usmrtil. Řidič kamionu podle hasičů utrpěl těžká zranění. Zbylí zranění jsou z objektu kotelny a dalších provozů firmy. Řezná poranění například utrpěli od létajícího skla. "Lidé přicházeli do továrny na první směnu po svátcích a ozvala se exploze," popsal situaci vrátný podniku.

Jako po zásahu granátem

Poškozený objekt vypadá jak po zásahu dělostřeleckým granátem. Okolní budovy mají vytlučená okna, strhané okapy. Tlaková vlna po areálu továrny rozmetala palety a přepravky. Kusy plechů ze střech odnesla desítky metrů od místa exploze. Některé trosky skončily až v nedalekém lese. Desítky metrů daleko odletěla i jedna z nádrží.

Záchranáři zatím nikoho z pracovníků firmy nepohřešují. Sutiny objektu nicméně podle Prouzy pro jistotu prohledá speciálně vycvičený pes. Okolí samotného výbuchu policie uzavřela.

Ředitel Žabka ČTK řekl, že událost jim byla nahlášena v 05:45. "Po explozi plynu se propadla střecha objektu, která zasypala několik lidí," řekl Žabka. Na místě zasahovalo 12 posádek záchranářů a desítky hasičů.

Tři těžce zranění utrpěli popáleniny a mnohočetná poranění například břicha, hrudníku čí pánve. Dva těžce zraněné záchranáři převezli sanitou a vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Třetí těžce zraněný je na oddělení ARO v nemocnici v Jilemnici se středně těžkým zraněním hrudníku a břicha. Šest lehce zraněných přijala nemocnice ve Vrchlabí a pět lehce zraněných nemocnice v Trutnově.

Bez elektřiny

"V obci nejde po výbuchu elektřina, děti budou muset odejít ze školy," uvedla v České televizi starostka Rudníku Ivana Pavlíková. V obci nyní zasedá krizový štáb.

Avon Automotive vyrábí součástky pro automobilový průmysl, zejména různé hadice. Firma vyrábí i další pryžové díly. Majetkově je součástí skupiny Avon Automotive, kterou většinově ovládá americká investiční společnost Crystal Capital, uvádí výroční zpráva firmy za rok 2008. V roce 2008 firma utržila 562 milionů korun a vykázala ztrátu 106 milionů korun. Předloni v ní pracovalo přes 400 lidí, což z ní činilo jednoho z významných zaměstnavatelů v regionu.

Původně firma Avon v Rudníku vznikla v roce 1993 jako společný podnik britské Avon Rubber a české společnosti Rubena Náchod. Britové měli podíl 65 procent a později zbývající podíl od Rubeny odkoupili. Později se firma stala součástí uskupení ovládaného Američany.

K poslednímu velkému výbuchu v Královéhradeckém kraji došlo v listopadu 2008 v Hradci Králové. Po výbuchu plynu v domě ve Střelecké ulici v sutinách zemřela třiatřicetiletá žena, dalších šest zraněných odvezli záchranáři do nemocnic. Sedmaosmdesátiletý muž, v jehož bytě plyn explodoval, zemřel po několika týdnech na následky rozsáhlých zranění. Příčinou exploze byl podle znalců neodborný zásah do plynového topidla, policie však vyšetřování případu odložila.  

Související