Praha vyrazila do ostrého boje proti hluku. Dva roky poté, co magistrát prohrál soud o snížení hluku na severojižní magistrále, musí řidiči šlápnout na brzdu a jet v nejhlučnějších úsecích padesátkou. Jenže podle odborníků snížení rychlosti nic nezmění.

Jasno by do celé věci vneslo čerstvé měření hluku, které by prokázalo, zda mělo snížení rychlosti smysl. Magistrát ho ale podle mluvčího Jiřího Wolfa iniciovat v nejbližší době nebude.

Včerejšek, první ostrý den provozu, také ukázal, že kvůli padesátce mohou být v Praze delší kolony. „Zaznamenali jsme zhuštěný provoz,“ konstatovala pražská policejní mluvčí Eva Miklíková. Podle policie je ale ještě brzy po prvním ostrém dni provozu přisuzovat kolony novým značkám.

Prohraný soud

Kromě policie nemají dobré zprávy ani dopravní experti. Podle Stanislava Humla může „padesátka“ zejména na přeplněných vozovkách Jižní spojky přinést dopravní potíže. „Magistrát se snaží šetřit. Místo aby vybudoval protihlukové zábrany, tak vymění značky,“ řekl. Pražská radnice nemá ale na výběr. Kvůli hluku se musela už obhajovat před soudem. A neuspěla.

Před dvěma lety rozhodl pražský městský soud, že hluk na severojižní magistrále se musí snížit. A loni v březnu vypršela lhůta, kterou měl magistrát na nápravu.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.

 

Související