Premiér Jan Fischer požádal ministra zahraničí a vicepremiéra Jana Kohouta, aby se zabýval kauzou čínského disidenta Liou Sia-paa. ČTK to řekl vládní mluvčí Roman Prorok s tím, že ministerstvo zahraničí by si mělo v této věci pozvat k rozhovoru čínskou velvyslankyni v Praze Chuo Jü-čen.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka informaci potvrdil, nemohl však doplnit žádné podrobnosti. Obecně platí, že podobné pozvání velvyslance bývá výrazem znepokojení nad konkrétním problémem.

Autor Charty 08 

Liou Sia-pao byl loni v prosinci odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77. Verdikt čínského soudu odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Dopis odsuzující uvěznění Liou Sia-paa se ve středu na čínské velvyslanectví pokusili doručit exprezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský. Dopis nakonec vhodili do schránky, na jejich zvonění nikdo nereagoval.

K protestu si vybrali symbolické datum. "Dnes je Tří králů a navíc přesně 33 let od doby, kdy jsme vydali Chartu 77," uvedl Havel. Trojice bývalých českých disidentů vyzvala čínského prezidenta a vládu, aby neopakovali to, co se dříve dělo v Československu, tedy aby nepronásledovali obhájce lidských práv. 

Biskup Malý Čínu navštívil a setkal se tam i s rodinami zatčených disidentů. Vadí mu, že ve středu z čínské ambasády nikdo nezareagoval. "To, co se tady dnes událo, je velmi trapné, svědčí to o tom, že styky s Čínou musí být podmiňovány hovorem a dialogem o lidských právech," řekl Malý novinářům.

Otevřený dopis Číně 

Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo v těchto dnech více než 50 signatářů a příznivců Charty 77. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor.

Český helsinský výbor se v otevřeném dopise čínské vládě odvolává na Všeobecnou deklaraci lidských práv a připomíná, že Čína pro její přijetí hlasovala jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948. "Obracíme se na vlády ostatních států, sdružených v OSN, aby ČLR tento její morální závazek připomněly," píše se v dokumentu.

K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes 50 signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.