Volba arcibiskupa

Kdy bude znám nástupce?

Podle odhadů mělo jméno nového pražského arcibiskupa, nástupce Miloslava Vlka, zaznít ve středu. Nyní se hovoří o únoru, Velikonocích nebo o květnu.

Co je to za funkci?

Arcibiskup pražský je hlava římskokatolické církve
v Česku, takzvaný primas český. Jedná například s Vatikánem, ale i s politiky.

Kdo jsou kandidáti?

Biskupové Jan Baxant a Dominik Duka a také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ani jeden však neříká, že o funkci stojí. Je také možné, že papež nakonec vybere někoho úplně jiného.

Čeští katolíci si budou muset na jméno nového arcibiskupa pražského a primase českého ještě počkat. Vatikán ve středu - i když to mnozí netrpělivě čekali - nezveřejnil, kdo nahradí kardinála Miloslava Vlka.

Přesto ale vedení církve odhaduje, že zpráva může přijít z Vatikánu velmi brzy. Je pravděpodobné, že v ní bude jedno ze tří jmen: Dominik Duka, Jan Baxant, Jan Graubner. "Velmi napjatě čekáme, mohlo by to být každým dnem," řekla mluvčí České biskupské konference Irena Sargánková.

Ani jeden o funkci nestojí

Kdo bude novým arcibiskupem, bude důležité nejen pro věřící. Třeba už jen kvůli nekonečným sporům státu a římskokatolické církve o vlastnictví Chrámu sv. Víta nebo nevyjasněnému, miliardovému vypořádání státu s církvemi. Tedy kvůli citlivým kauzám, které mají dopad na celou společnost.

Středeční očekávání způsobil sám kardinál Vlk: před časem prohlásil, že by jméno nového arcibiskupa mohl Vatikán oznámit na Tři krále. Nakonec to ale mírnil tím, že to byl jen jeho osobní odhad.

Ani biskupská konference, která jméno "šéfa" všech katolíků v zemi podle pravidel zveřejňuje, na tento termín nespoléhala. "Jelikož jsou ve Vatikánu svátky, nebylo pravděpodobné, že by ten den Svatý stolec zveřejnil jméno nového arcibiskupa," dodala mluvčí Sargánková.

Agentura ČTK napsala, že jmenování může přijít i později - například až první únorovou sobotu, o Velikonocích nebo dokonce až v květnu, v den, kdy slaví narozeniny kardinál Vlk. Každopádně se zatím zdá, že nejblíže k funkci mají Duka a litoměřický Baxant. Olomoucký arcibiskup Graubner, předseda biskupské konference, má zatím nejhorší pozici - sám ale už dříve řekl, že o funkci nestojí. Ostatně i Duka prohlásil, že by na tomto místě viděl radši někoho mladšího. Také Baxant říká, že o funkci českého primase neuvažuje.

Na jejich názor ale papež nemusí brát ohled a může jim funkci přikázat. Zjistit cokoli přímo z Vatikánu nelze, okolí papeže vše přísně tají.

Jmenování, slib, svěcení

Arcibiskupem se navíc vybraný kněz nestane hned - sice jeho jméno pražské arcibiskupství oznámí (stane se tak v pravé poledne, ve Vatikánu i v Česku současně), oficiálně se jím ale stane až po svěcení, které může trvat až měsíc. A pokud by nešlo o biskupa, mohlo by být čekání ještě delší.

Kardinál Vlk patří k deseti nejstarším arcibiskupům v Evropě, do funkce ho papež jmenoval už v roce 1991. Tento týden na svém webu popsal, jaké úkoly čekají jeho nástupce. Podle Vlka jsou to právě nevyjasněné vlastnictví svatovítské katedrály, restituce církevního majetku nebo úbytek kněží.

Související