Kvalita ovzduší

V Moravskoslezském kraji se kvůli špatným rozptylovým podmínkám dále zhoršuje kvalita ovzduší. Denní koncentrace polétavého prachu někde až téměř čtyřnásobně překračují stanovený limit 50 mikrogramů na metr krychlový.

Nejvyšší hodnoty byly zjištěny v Bohumíně na Karvinsku, a to 199 mikrogramů na metr krychlový. Nejnižší byly v Ostravě-Mariánských Horách - 113 mikrogramů na metr krychlový.

Chladné zimní počasí s vydatnou sněhovou nadílkou, které v posledních dnech sevřelo Evropu dotazí v pátek v plné síle i do Česka. Za tři dny může podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) připadnout až 60 centimetrů nového sněhu. 

Sněžení začne v pátek dopoledne v jižních Čechách, postupně se rozšíří na celé území a úplně ustane až v pondělí ráno. "Za celé to období by mohlo napadnout 20 až 40, ojediněle až 60 centimetrů sněhu. Samozřejmě zesílí vítr, takže se budou tvořit i nějaké sněhové jazyky, na horách závěje," sdělil ČTK meteorolog ČHMÚ. V nárazech může na horách dosahovat rychlosti až 90 km/h.

V pátek a sobotu se navíc mohou na Moravě a ve Slezsku vyskytnout mrznoucí srážky, a hrozí tedy náledí.

"Očekáváme sněhovou kalamitní situaci. Doporučujeme nevyjíždět, pokud to není nutné," varuje ČHMÚ na svém webu.

Chladný vzduch od severozápadu 

Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat v intervalu minus 6 až minus 2 stupně Celsia. Na jihovýchodě území, kde bude ještě o dva stupně tepleji, se mohou objevit déšť se sněhem, srážky tak mohou namrzat.

Česko je nyní rozděleno na dvě poloviny, na Moravu a do Slezska proudí chladný vzduch od východu, počasí v Čechách ovlivňuje chladný a vlhký vzduch od severozápadu. "V následujících dnech bude severozápadní proudění na celém území ČR" řekla iHNed.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Vrstva sněhu vydrží 

Sníh by se přitom měl udržet, následujících osm dní by totiž nejvyšší denní teploty neměly vyšplhat nad minus tři stupně Celsia. V noci pak může rtuť teploměru spadnout k až minus osmi, o víkendu se ale noční teploty přiblíží těm denním.

Přestože by mělo mrznout, bruslaři by si měli dát pozor na zamrzlých rybnících. Povodí Vltavy vydalo varování před vstupem na zamrzlé vodní hladiny nádrží a řek, lidé prý totiž často nerespektují rizika s tím spojená, a proto se na zamrzlých vodách zraní.

Na Lipenském jezeře vytvořily tuhé noční mrazy už 15centimetrovou vrstvu ledu. O víkendu by mohla začít sezona na zřejmě nejdelší bruslařské dráze na světě, agentuře ČTK to v úterý prozradil Jan Staněk, který se třetím rokem stará o údržbu dráhy. Šest metrů široká dráha už je tak jako loni protažená až do Frymburku s přípojkou k Přední Výtoni, měří asi 9,5 kilometru. 

Z přídělu nového sněhu se mohou radovat lyžaři. Na většině českých sjezdovek leží již teď minimálně půl metrová vrstva bílé pokrývky. Například na Vysočině využily uplynulých mrazivých dnů k dalšímu zasněžování sjezdových svahů. Podle správců těchto areálů teď na sjezdovkách leží 40 až 50 centimetrů technického sněhu, podmínky pro lyžování jsou velmi dobré.

Krkonoše a v Orlické hory hlásí na sjezdových tratích až 60 centimetrů technického a přírodního sněhu. "Příznivou zprávu máme také pro běžkaře, začali jsme s úpravou běžeckých okruhů ve Svatém Petru," řekl Jiří Beran z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku.

Horská služba varuje před nebezpečím lavin. Pro Jeseníky platí 1. stupeň, pro Krkonoše 2. stupeň z pěti bodové škály. 

Lety Británie-Praha jsou omezeny

Nezvykle mrazivé počasí ochromuje již několikátý den v řadě život ve Velké Británii. Kvůli němuž je omezena železniční i silniční doprava a uzavřeny jsou tisíce škol. Otevřena jsou sice všechna velká letiště, ale mnohé linky jsou zrušené nebo nabírají několikahodinová zpoždění. Omezení se týká i letů do Prahy.

Podle britské meteorologické služby země nyní zažívá nejdelší chladné období od roku 1981. Jedním z nejhůře postižených měst je Manchester, kde bylo dokonce zrušeno semifinále fotbalového Ligového poháru mezi místními rivaly City a United. Už v úterý byl odvolán další zápas Ligového poháru Blackburnu s Aston Villou.  

S nečekaně silnou zimou bojují také Spojené státy, Francie a Čína. Jižní Evropu naopak trápí opačný extrém. Řecko zažívá nejteplejší zimu za několik desetiletí a spolu s Itálií a Albánií se potýká se záplavami.  

Související