Přerovský okresní soud ve čtvrtek potvrdil, že se dva muži pokusili uplatit Marcelu Urbanovou, někdejší sekretářku expředsedy lidovců Jiřího Čunka a klíčovou svědkyni v jeho údajné korupční kauze.

Petru Šmiřákovi ze Vsetína uložil soud trest 15 měsíců vězení. Vinen je i Roman Vaškůj. V jeho případě soud pouze vynesl verdikt o vině, protože Vaškůj je již odsouzený za daňové úniky za 7,5 roku vězení. To podle soudu stačí. Vaškůj je ovšem nezvěstný a je stíhán jako uprchlý.

Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k vyšší instanci.

Oba muži se podle soudu pokusili Urbanovou přesvědčit, aby vzala zpět svou výpověď, podle které přijal Jiří Čunek v roce 2002 ještě jako starosta Vsetína půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Právě na základě jejího tvrzení jej totiž policie obvinila. Za to, že Urbanová podepíše čestné prohlášení, jí měli nabízet peníze i další výhody a přinesli jí rovněž Čunkův omluvný dopis s jeho údajným podpisem. Urbanová to ale ohlásila policii.

Roman Vaškůj se čtvrtečního líčení opět osobně neúčastnil. Zlínský podnikatel, jenž byl už loni v květnu pravomocně odsouzen k 7,5 letům vězení za daňové úniky při obchodování s palivy, je totiž stále na útěku a podle svého obhájce Michaela Bartončíka se pravděpodobně zdržuje v zahraničí. S právníkem prý v současné době komunikuje jen prostřednictvím elektronické pošty. Několikrát odsouzený Šmiřák si nyní naopak předchozí trestnou činnost odpykává za mřížemi.


Vývoj kolem údajné korupční kauzy lidoveckého expředsedy a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka

18. prosince 2006 - Deník Mladá fronta Dnes informoval o vyšetřování nového šéfa KDU-ČSL Čunka pro podezření z korupce (Čunek byl od roku 1998 do února 2007 starostou Vsetína, v říjnu 2006 se stal senátorem, od prosince 2006 do května 2009 byl šéfem KDU-ČSL, vicepremiérem byl od ledna do listopadu 2007 a poté od dubna 2008 do ledna 2009). Policie začala v listopadu 2006 Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Hlavní svědkyní v případu byla Čunkova někdejší sekretářka na radnici Marcela Urbanová.

7. února 2007 - Senát zbavil Čunka imunity, o dva dny později policie politika obvinila z přijetí úplatku.

27. dubna 2007 - Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy, začátkem června odebralo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělilo ji státnímu zástupci Arifu Salichovovi do Jihlavy. Důvodem byla dle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba.

6. srpna 2007 - Salichov zastavil Čunkovo stíhání kvůli vadám v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích svědkyně Urbanové.

1. listopadu 2007 - Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo. Čunek oznámil, že kvůli znovuotevření případu odejde z vlády, demisi podal 7. listopadu.

20. listopadu 2007 - Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání kvůli údajnému úplatku. Rozhodnutí potvrdilo i NSZ.

Leden 2008 - Několik vysokých činitelů justice v čele s Veseckou podalo občanskoprávní žalobu kvůli výrokům bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové o justiční mafii. Středočeský krajský soud loni v červnu rozhodl, že se Benešová omlouvat nemusí. V březnu odvolací soud verdikt soudce Vojtěcha Cepla mladšího zrušil a vrátil věc k novému projednání, v němž ale musí rozhodovat jiný soudce.

2. dubna 2008 - Čunek se stal znovu členem vlády.

14. května 2008
- Čunek po půlročním váhání zveřejnil usnesení o zastavení svého trestního stíhání.

6. května 2008 - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) si na prověrku původu Čunkova majetku najal americkou detektivní kancelář Kroll. Pokud by audit Čunkovy rodinné finance neobjasnil, chtěl na protest odejít z vlády.

5. června 2008 - Čunek vypovídal před olomouckým okresním soudem v kauze vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka. Podle státního zástupce poskytl Kudlík Čunkovi falešné alibi na dobu, kdy údajně vzal půlmilionový úplatek. Kudlíka letos v červnu soud pravomocně zprostil obžaloby.

14. května 2008 - Přerovský soud se začal zabývat obžalobou zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka z podplácení a dalších trestných činů. Oba muži se údajně pokusili v únoru 2007 ovlivnit Urbanovou ve prospěch vicepremiéra. Kauza dosud neskončila, Vaškůj je na útěku.

13. června 2008 - Kriminalisté obvinili svědkyni v údajné korupční kauze Urbanovou z křivé výpovědi. Podle nich lhala o okolnostech, za jakých Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek. Státní zástupkyně stíhání Urbanové letos v září definitivně zastavila.

13. července 2008 - Vicepremiér Martin Bursík (SZ) řekl, že Schwarzenbergův audit nepřinesl argumenty k tomu, aby žádal Čunkovo odvolání z vlády. Premiér Topolánek potvrdil, že jeho kabinet neopustí ani Schwarzenberg ani Čunek. Podle Topolánka audit nepotvrdil podezření z korupce.

12. ledna 2009 - Čunek oznámil odchod z vlády, nikoli však v souvislosti s údajnou korupční kauzou.

18. srpna 2009 - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová oznámila, že v Čunkově údajné korupční kauze podá stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu (NS). Kovářová chtěla, aby NS znovu přezkoumal okolnosti případu. Ministryně upozornila na to, že bezprostředně po zahájení trestního stíhání Čunka chyběl v kauze dozor státního zástupce.

1. října 2009 - NS rozhodl, že při vyšetřování údajné Čunkovy korupce byl porušen zákon. V době, kdy bylo s Čunkem zahájeno trestní řízení, scházel řádný dozorový státní zástupce. Rozsudek má jen akademický význam, na samotnou kauzu vliv nemá.

Zdroj: ČTK