Ministerstvo dopravy (MD) spolu s policií od 14:00 do 17:00 uzavřelo hraniční přechody Rozvadov a Lanžhot pro kamiony, aby nevjely do republiky. "Splnilo to svůj účel, klíčové komunikace se podařilo uklidit," uvedl mluvčí rezortu Karel Hanzelka.

Ministerstvo podle něj chtělo svým rozhodnutím o uzavírce zajistit prostor na dálnicích pro sněžné pluhy a sypače a zároveň snížit hrozbu zablokování dálnice D1.

Kamiony se od dvou hodin nashromáždily především u Břeclavi, odkud je nyní policie pouští zhruba po minutě.
 

Česko zasypává sníh - sledujeme on-line

O uzavírce rozhodl hlavní operační štáb zimní údržby. Ten zřídilo ministerstvo dopravy a jsou v něm například zástupci Ředitelství silnic a dálnic, policie a hasičů.

Rozvadov na Tachovsku a Lanžhot na Břeclavsku jsou z hlediska kamionové dopravy nejfrekventovanější přechody. Kamiony je často využívají pro tranzit přes Českou republiku západo-východní směrem z Německa na Slovensko po dálnicích D5, D1 a D2. Podle Hanzelky byl v případě uzavření hranic pro kamiony na přechodech dostatek parkovacích míst.

Na železnici jsou ve střehu 

Se sněhem dnes bojují silničáři v celé republice, největší nadílka je zatím na Moravě. V některých větších městech již zasedly krizové štáby, policie eviduje řadu lehčích nehod. Sníh komplikuje také městskou dopravu.

Pohotovost drží i železničáři. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se mimo jiné stará o průjezdnost kolejí, vyhlásila pro své zaměstnance pohotovost. "Důvodem jsou komplikace hrozící v železniční dopravě kvůli vydatnému sněžení," sdělil mluvčí SŽDC Pavel Halla. 

"Máme nyní druhý stupeň, což znamená, že všichni mají pohotovost a čekají na pokyn k výjezdu do terénu," řekl Halla. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko, strašákem jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy papadané na troleje.


Krizový plán mají připraven také České dráhy. Instruovali například své zaměstnance, aby v případě uvíznutí vlaku rozdávali teplé nápoje zdarma, zpřístupnili toalety ve stojících vlacích a na zapadlých stanicích a pasažéry o situaci průběžně informovali.

Vlaky zatím jezdí bez větších problémů. Na Moravě, kde sněží nejvíc, činí zpoždění maximálně dvacet minut. "Nelze jednoznačně říci, co jde na vrub sněžení, vzhledem k předpovědi počasí ale musíme počítat s možnými potížemi," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Větší zpoždění si vezou ze zahraničí pouze mezinárodní vlaky.

Železnice se naposledy potýkala se sněhovou kalamitou v polovině října, kdy se zastavil provoz na 14 tratích, někde přitom odstávka trvala několik dnů. 


Jaká je situace u vás? Komplikuje vám sněhová kalamita život? Napište nám své postřehy.

Ondra, Valmez (14:17)

Projel jsem cestu Zlín - Valašské Meziříčí, cestáři opravdu makají jak fretky. Ve Valašském Meziříčí jsou všechny cesty proplužené, ale nepomáhá to, je minimální provoz na komunikacích.


Honza, Brno (14:54)

V Brně není příliš zvykem, aby tu byl sníh, navíc tolik. Cesty jsou celkem udržované, větší problém začíná být s parkováním, jelikož na parkovací místa je odhrnut sníh a nikdo tu nevozí lopaty v autě. :-)


Kawasaki, Teplice (15:11)

Na severu Čech zatím pohoda. Sněží velmi slabě.


Lucie, Plzeň (15:35)

Nechápu, proč se zavřel Rozvadov, když v Plzeňském a Karlovarském kraji je maximálně 10 cm sněhu - myšleno na silnicích a ne někde na Klínovci či na Šumavě, kam si večer ve zprávách TV NOVA a ČT stoupnou redaktoři a bude ukazovat, jak tam pěkně fouká a jaké jsou závěje !!!


Honza, Bilbao, Vizcaya (15:56)

Na severu Španělska nám taky posněhává, ale asi nic v porovnání s tím, co se děje u nás doma. Ještě minulý týden tu ale bylo kolem 20. Přeji příjemné sněhové radovánky!


Honza, Letterkenny (16:14)

-4, asi 2cm snehu, naposledy snezilo predevcirem - narod je v troskach, chaos a anarchie zmita zemi, skoly zavrene, armada v pohotovosti, dosla sul na posyp, zimni pneu nevedou, lide odmitaji kvuli mrazu chodit do prace, atd... Tolik postreh z Irska.


Petr, St. Gallen (16:34)

Tady nesnezi a i kdyz snezi tak tu kalamity nejsou. Silnice jsou vzdy prujezdne a auta maj zimni pneu takze zadnej pozdvih tu kvuli snehu neni.


Karel, Hradec Králové (16:34)

Nechápu proč všechna média šíří poplašné zprávy. Je zima a tak sněží, někde víc, někde míň, čemu se divíme? Je zima a tak to trochu klouže, ale tohle všechno je v zimě NORMÁLNÍ. Dnes jsem projel trasu Hradec Králové - Brno a zpět a opravdu nechápu, co je za problém. Samozřejmě se nedá jet rychlostí 100 km/hod. Ale když budete používat přiměřeně mozek, tak se dá jet úplně normálně rychlostí 50 - 70 km/hod.


Michal, Eskisehir

Eskisehir (Turecko) hlásí 10 stupnu a polojasno. Mrzlo, nemrzne ale mrznout bude:) 

Související