Ministr financí Eduard Janota v příštích dnech zřídí tým expertů, který by měl začít připravovat podklady pro budoucí reformy českého penzijního systému. "Skupina vznikne v lednu a zanikne ukončením úřednické vlády," řekl v pátek Janota ČTK a Právu.

Úkolem zhruba desítky odborníků bude připravit dvě až tři varianty možných reformních kroků, které by bylo možné uskutečnit s ohledem na vývoj veřejných financí.

Jedním z členů komise, jejíchž zasedání plánovaných v přibližně čtrnáctidenním rytmu se Janota osobně hodlá účastnit, bude Vladimír Bezděk, šéf penzijního fondu Aegon. Bezděk předsedal týmu odborníků, který již v roce 2005 vypracoval propočty variant důchodové reformy podle zadání tehdejších parlamentních stran, a také nyní Janotovi přislíbil spolupráci.

Právě z výstupů někdejší Bezděkovy komise chce Janota vycházet a zjistit, jak se v použitých modelech projevily změny ekonomiky a demografické struktury české společnosti. "Doufám, že se vygeneruje nějaký konsenzuální názor," konstatoval Janota.

Dárek pro příštího politickou garnituru

Výsledná zjištění chce ministr představit politikům i veřejnosti publikováním na internetu. Měla by sloužit zejména jeho nástupci, který povede ministerstvo financí po jarních volbách do sněmovny, aby mohl z výstupů komise vycházet při rozhodování o svých dalších krocích. Se zapojením politiků do práce komise Janota nepočítá, co se týče reformy důchodů se podle něj do voleb stejně žádná řešení přijmout nepodaří.

Nastartování dalších prací na důchodové reformě dnes přivítal premiér Jan Fischer. "Je to věc, o které vláda nebude rozhodovat a ani ji finalizovat, na druhé straně jsme si vědomi, že čas běží. Absence celistvé důchodové reformy je něco, co tuto zemi obrovsky stigmatizuje, vytváří potenciálně velmi silné problémy," uvedl dnes premiér na dotaz novinářů.

Odborníci se podle předsedy vlády hlásí sami; za dobrou označil i souhru ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva financí. "Připadalo mi hloupé, aby se tady rok na tom nehnulo prstem," uvedl Fischer.