Dělnická strana (DS) prý nikdy neporušila ústavu ani české zákony, a proto neexistují důvody pro její zrušení. Na tiskové konferenci po sobotní celostátní poradě strany to prohlásil její předseda Tomáš Vandas. Proces o zrušení DS u Nejvyššího správního soudu (NSS), který v pondělí začne, je podle něj jen snahou zastavit růst popularity strany.

"My jsme se nikdy žádným způsobem neprovinili zákonům České republiky. A koneckonců, i při loňském jednání Nejvyššího správního soudu to bylo konstatováno," prohlásil Vandas. Tehdy se ministerstvo vnitra pokusilo DS zakázat, ale u NSS neuspělo.

Vandas také bagatelizoval materiály, kterými vláda podkládá svůj návrh na zrušení DS. "To je takový soupis chronologických událostí. Já myslím, že bychom to mohli využít i do našeho archivu," řekl.

"To nejsou žádné důkazy, které by opravňovaly soud k tomu, aby nás zakázal," dodal. 

Spojování různých kauz s DS je podle Vandase nepodloženou spekulací. Odmítl také spojitost mezi DS a neonacistickým Národním odporem.

"Ať mi někdo řekne, co to ten odpor je, kdo ho představuje, jaká je smlouva o spolupráci, kdo ji viděl. Nikdo nic takového neviděl," prohlásil Vandas. Národní odpor je podle něj jen virtuálním internetovým projektem a on prý neví, o čem je řeč.

"Politický proces" 

Vandas také zopakoval své předchozí vyjádření, že bude stranu před NSS hájit sám. Nejedná se podle něj o klasický soudní proces, ale o proces politický, ve kterém předseda strany může lépe než právníci obhájit program.

Přiznal také, že do Brna míří na jednání NSS příznivci DS, kteří chtějí stranu při procesu podpořit. Jejich počty odhadnout nedokázal, odmítl ale, že by se sympatizanti DS chtěli před soudem dopouštět nějakých excesů. Za zbytečné označil přípravy policie, která chce na místě zamezit narušování pořádku.

Krajně pravicová Dělnická strana podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii.

Její rozpuštění je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. Vládní návrh podrobně rozebírá činnost strany, popisuje její akce i kariéry a veřejné projevy jejích členů a představitelů.

Vandas si věří na Mostecku

Samotný Vandas chce na podzim kandidovat do Senátu na Mostecku a vyjádřil se, že se mu podaří dostat přinejmenším do druhého kola voleb.

"Já si myslím, že to je lokalita, kde máme velmi dobrou šanci uspět," řekl Vandas. "Jsem přesvědčen, že lidé v této oblasti nezapomněli na to, kdo jim v těžkých chvílích podal pomocnou ruku, kdo se jich zastal, kdo jim nabídl řešení," dodal.

Stoupenci Dělnické strany uspořádali v roce 2008 v Litvínově na Mostecku dva pochody, které oba skončily střetem s policií. Ta se jim snažila zabránit ve vstupu do litvínovského sídliště Janov, aby se tam extremisté nestřetli s místními Romy. Strana v regionu založila takzvané ochranné sbory, které údajně mají chránit její funkcionáře a monitorovat místní problémy.